Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı ölümünün 1. yılında İstanbul'da anıldı

Orta Doğu'nun ünlü gazetecilerinden Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda organize şekilde katledilmesinin üzerinden bir yıl geçti. Kaşıkçı anısına, konsolosluk binası karşısına inşa edilen anıtın açılışı da gerçekleştirildi.

Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı ölümünün 1. yılında İstanbul'da anıldı

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölümünün birinci yılında öldürüldüğü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nun önünde anma töreni düzenlendi. 

Törene Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ve çok sayıda davetli katıldı. Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Suudi Arabistan Konsolosluğu binasının Cemal Kaşıkçı'nın anısının yaşatılacağı bir müzeye dönüştürülmesini talep etti.

Konsolosluk binasına girdiği 13.14'te saygı duruşu

Tören, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledildiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluk binasına girdiği saat olan 13.14'te bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Çok sayıda aktivist katıldı

Anma töreninde Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, aktivist Tawakkol Karman, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Andrew Gardner, Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, aktivist Mohamed Soltan, Wadah Khanfar, Amazon ve Washington Post'un sahibi Jeff Bezos ve Washington Post gazetesinin Üst Yöneticisi Fred Ryan da katıldı.

Kaşıkçı'nın eşi zor anlar yaşadı

Programda Cemal Kaşıkçının görüntülerinin yer aldığı bir video gösterimi yapıldı. Törende Kaşıkçının Nişanlısı Hatice Cengiz'in zaman zaman duygulu anlar yaşadığı görüldü.

"Kaşıkçı'yı iki kere şehit ettiler"

Törende konuşan Turan Kışlakçı, "Masum bir gülüşü ve dürüst bir yapısı vardı. Karşısındakini ciddi ve anlayışlı bir şekilde dinlerdi. Cemal özgür bir gazeteciydi. Vatansever biriydi. Kardeş ve dost canlısıydı. O hür düşüncenin kalesiydi. Bu halim ve selim insanı iki kez şehit ettiler önce onu öldürdükten sonra şehit oldu, sonra kanıtları yok ederek öldürdüler. Fakat şunu unuttular bu çocukçu kalbe sahip adam ölmeyecek. Erdoğan’a büyük bir hayranlık duyardı. Arap baharını bir umut olarak görmüştü. O güzel insan sözünü söyledi ve gitti" ifadelerini kullandı.

"Konsolosluk binası müze olsun"

Kışlakçı Suudi Arabistan'a da çağrıda bulunarak, "Suudi Arabistan'dan bu binayı bize vermelerini talep ediyoruz. Burada onun adına bir müze kuralım ve anısını ebedi yaşatalım" şeklinde konuştu.

"Düşüncelerinden korktular"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay ise Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle dünyayı uyandırdığını vurgulayarak, "Onu neden öldürdüler çünkü düşüncelerinden korktular. Belki tam da onu öldürdükleri için onun düşünceleri onları tehdit edecek hale geldi. Düşüncelerden korkanlara buradan mesajımız düşüncelerden korkmanız sizin ecelinize çare değildir. Kaşıkçı kendi ülkesinin konsolosluğuna girerken cinayeti aklının ucundan bile geçirmiyordu.

"Devletlar yaşattıkça var olur"

Çünkü devletler tabiatları icabıyla yaşattıkları ölçüde var olurlar. Bizler bu olayı ilk duyduğumuz andan itibaren Hatice Cengiz bu olayı bana bildirdiğinde ben üzerime çok ağır bir sorumluluk hissettim. Bize haber verildiğinden 2-3 saat önce ölmüştü bile" diye konuştu. Aktay konuşmasında, Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olanların cezalandırılmasını da talep etti.

Cemal Kaşıkçı anısına anıt yapıldı

Törenin ardından Kaşıkçı anısına yaptırılan üzerinde doğum ve ölüm tarihlerinin olduğu bir anıt katılımcılar tarafından açıldı.

CEMAL KAŞIKÇI KİMDİR?

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 19:23

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER