Koronavirüs (corona virüs) testi nasıl yapılır? Sağlık Bakanlığı online corona virüs testi

Sağlık Bakanlığı vatandaşların internetten koronavirüs (corona virüs) kontrolü yapabileceği online portalını hizmete aldı. "Koronavirüs bana da bulaşmış olabilir mi?" Herkes bu sorunun cevabını ararken corona virüs online test uygulaması kullanıma açıldı. İşte sadece birkaç dakikada yapabileceğiniz "Koronavirüs var mı" testi...

Koronavirüs (corona virüs) testi nasıl yapılır? Sağlık Bakanlığı online corona virüs testi

Ölümcül koronavirüs (corona virüs) salgını vatandaşları tedirgin ediyor... Gerekmedikçe sokağa çıkılmaması uyarısında bulunan Sağlık Bakanlığı, ALO 184 Koronavirüs Hattı'nı devreye soktu. Koronavirüsün bulaştığından şüphe eden vatandaşlar, 184'ü arayarak Bakanlık yetkilileri tarafından yönlendiriliyor.

Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulamayı daha hizmete aldı: İnternet üzerinden online koronavirüs testi. koronaonlem.saglik.gov.tr adresine girerek form alanını doldurduktan sonra size yöneltilen soruları yanıtlayarak, online koronavirüs kontrolü yapabilirsiniz.

KORONAVİRÜSE KARŞI UYGULANACAK 14 KURAL

Dünya genelinde binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını, ülkemizde de ne yazık ki yayılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, virüs bulaşma riskini en aza indirmek için 14 maddelik kurallar listesini kamuoyuyla paylaştı.

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs riskine karşı 14 kuralı şu şekilde:

1) Elleriniz sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

2) Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

3) Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

4) Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.

5) Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

6) Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

7) Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.

8) Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.

9) Yurt dışı seyahatleriniz iptal edin ya da erteleyin.

10) Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

11) Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

12) Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske talmadan dışarı çıkmayın.

13) Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın.

14) Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

KORONAVİRÜS SALGININI TAKİP EDEBİLECEĞİNİZ İNTERAKTİF HARİTALARI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

14 GÜNLÜK EV KARANTİNASI NASIL YAPILIR?

Öte yandan Sağlık Bakanlığı koronavirüse karşı '14 gün kuralı'nı uygularken evde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgilendirmede bulundu. Bakanlığın sosyal medya hesaplarından yayımlanan "Yeni koronavirüs evde izleme (karantina) kuralları" başlıklı paylaşımda, "Son 14 gün içerisinde yeni koronavirüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız" uyarısı yapıldı. Evden çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka maske takılması ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmaması çağrısında bulunulan paylaşımda, evde yapılması gerekenler de şöyle sıralandı:

"Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin. Sık sık el hijyeni sağlayın. Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın."

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılması gerektiği belirtilen paylaşımda, en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının önemine işaret edildi.Yeni koronavirüs hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün internet sitesi hsgm.saglik.gov.tr ve bakanlığın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi istenildi.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER