Volkswagen, Türkiye'ye yatırım yapmaktan vaz mı geçti?

Barış Pınarı Harekatı'ndan sonra Türkiye'ye yatırım kararını ertelediğini duyuran otomotiv şirketi Volkswagen'in CEO'su Herbert Diess, "İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız" ifadelerinin yer aldığı bir metinle, fabrika kurma kararının ertelenme gerekçelerini açıkladı.

Volkswagen, Türkiye'ye yatırım yapmaktan vaz mı geçti?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye sınırını terör unsurlarından arındırmak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Volkswagen, Türkiye'ye yatırım kararını ertelediğini açıklamıştı. Alman otomotiv devi, ekim ayının itibaren fabrika yatırımı konusunda net olmayan açıklamalar yapmış, sürecin izlendiğini bildirmişti. Volkswagen CEO'su Herbert Diess fabrika kurma kararının ertelenme gerekçelerini açıkladı.

Barış Pınarı Harekatı'ndan rahatsız oldu

Ünlü otomobil markasının CEO'su Diess, Manisa'ya fabrika açma planları konusunda, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Barış Pınarı Harekatı'na dikkat çekerek, "İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız" açıklamasını yaptı.

Görüşlerini sosyal medyada paylaştı

Deutsche Welle'nin aktarığı habere göre Volkswagen CEO'su Herbert Diess, profesyonel iş ağı Linkendin platformunda paylaştığı, Küresel Şirket Olmanın Anlamı başlıklı yazısında, "Bir taraftan Volkswagen'ın siyasi bakımdan tarafsız, salt ekonomik değerlendirmeler ışığında karar alması beklentisi dile getirilirken, diğer taraftan Türkiye kararının ahlaki açıdan gözden geçirilmesi beklentisi gündeme getiriliyor" dedi.

"Çok uygun bir yatırım fakat..."

Diess, Türkiye'nin büyük pazarı ve gelişmiş sanayisi ile çok uygun bir yatırım lokasyonu oldugunu vurgularken, burada yatırım yapmanın Volkswagen'ın ekonomik çıkarına olduğunu fakat buna rağmen son gelişmeler ışığında yeni fabrika açma kararlarını ertelediklerini ifade etti.

Volkswagen CEO'su Herbert Diess

"İnsan hakları sadece hükümetlerin sorumluluğu değildir"

Diess, bu kararlarının gerekçesini, "Eğer şirketler, uluslararası hukuk ve insan haklarının sadece hükümetlerin sorumluluğunda olduğu görüşüyle hareket ederse, pazar ekonomisi etik temellerini kaybeder" sözleriyle dile getirdi.

"Bir harp meydanının yanına temel atmayacağız"

Alman hükümeti ve Avrupa Birliği'nin, Suriye'nin kuzeyindeki askeri ihtilaf konusundaki değerlendirmesine katıldıklarını açıklayan Volkswagen CEO'su, Türkiye'ye yeni yatırım kararına yeşil ışık yakmak için belirledikleri koşulu şu ifadelerle açıkladı: İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız.

"Amaç hükümetleri güvence altına almak değil"

Herbert Diess ayrıca yazısında, üstü kapalı, dolaylı ifadelerle, AK Parti hükümetiyle yakın ilişkilerine yönelik eleştirilere de yanıt verdi. "Bir otomotiv üretim merkezinin kurulma amacı, bir hükümetin varlığını güvence altına almak değildir" görüşünü kaydeden Diess, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanlar, siyaseten kandırılmak istemez"

Üretim merkezleri binlerce kişinin hayatını güvence altına alır. Adil çalışma koşullarının olduğu, güvenli bir işyeri temin eder. Çocukların iyi bir eğitim ve aydınlık bir geleceği için kazanç kapısıdır. Bu insanlar, umutlarının siyasi eylemlerin bir oyuncağına dönüşmemesi beklentisinde haklıdır.

"Gelişim beklentileriyle ilgilenmek zorundayız"

Volkswagen'ın Çin, Rusya, Güney Afrika, Brezilya ve ABD gibi pek çok ülkede üretim merkezlerinin bulunduğuna işaret ederek, "Bu, küresel bir şirket olmanın gereğidir" diyen Volkswagen CEO'su, "Tüm bu ülkelerin bizim özgürlükçü demokrasi vizyonumuzu paylaşmadığını biliyoruz. Economist'in Demokrasi Endeksi'ne göre, dünya nüfusunun sadece yüzde 4,5'i tümüyle demokratik ülkelerde yaşıyor. Geriye kalan yüzde 95,5'inin de gelişim beklentileriyle de ilgilenmek zorundayız" görüşünü savundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Volkswagen CEO'su Herbert Diess

"Türkiye'ye fabrika kararımız kesinleşmedi"

Herbert Diess, karar verirken bu zorlu dengeyi gözetmeye çalıştıklarına işaret ederek, yazısını şöyle tamamladı: Türkiye'ye yeni fabrika kararımız kesinleşmedi. Kesin olan ise şu: Etik hareket etmek, basit yanıtlar demek değildir. Bu, hem hükümetler hem bizim için geçerli.

Barış Pınarı Harwkatı, AB'nin tepkisini çekmişti

Türkiye'nin sınırlarını terör unsurlarından arındırmak için 9 Ekim'de başlattığı Barış Pınarı Harekatı Avrupa başkentlerinde tepkiye yol açmış Avrupa Birliği tarafından kınanmıştı. Alman kamuoyunda da artan tepkiler üzerine Volkswagen, Manisa'da kurulması planlanan yeni üretim tesisi için kararını aralık ayı sonuna ertelediğini duyurmuştu.

CEO Diess, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştü

Volkswagen CEO'su Diess, Manisa'da inşa edilmesi hedeflenen otomotiv fabrikası konusunu bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. Fabrikanın yıllık 300 bin araçlık kapasiteye sahip olması ve yaklaşık 4 bin kişiyi istihdam etmesi planlanıyordu. Volkswagen Passat ve Skoda Superb modellerinin üretileceği belirtilen fabrikanın inşasının 2020 yılı sonunda başlaması hedeflendiği açıklanmıştı

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 22:58

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER