Uber uygulaması erişime tamamen engellendi

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'nın araç çağırma uygulaması Uber'e açtığı davanın karara bağlanmasının ardından Uber uygulamasına erişim engellendi. Uber, dava devam ederken taksicilerin itiraz ettiği VIP taşımacılık uygulaması olan XL'i kaldırmıştı. Bu karardan sonra sadece sarı taksi şoförlerinin kullandığı uygulamaya dönüşen Uber'in, mahkemenin engelleme kararının ardından Türkiye faaliyetleri tamamen sona erdi.

Uber uygulaması erişime tamamen engellendi

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'nın internet uygulaması üzerinden hizmet veren Uber'e erişimin engellenmesi için açtığı davada karar çıktı.

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, Uber'in haksız rekabet oluşturduğuna hükmetti. Mahkeme, Uber uygulaması ve Uber.com'a erişimin engellenmesine karar verdi.

Erdoğan: Uber konusu bitmiştir

24 Mayıs 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya geldiği iftar programında yaptığı konuşmada, "Bizim literatürümüzde Uber diye bir şey yoktur. Uber olayının korsan taksicilikten bir farkı yok. Uber konusu bizim hükümetimizde yoktur, bitmiştir" ifadelerini kullanmıştı.

Uber açıklama yapmıştı

Uber ise 31 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye'deki XL servisini durdurduğunu açıklamıştı. Uber'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul'daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz.

Aksu: Adalet yerini bulsun

İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu kararın ardından adaletin yerini bulduğunu söyledi. Aksu, "Yaklaşık 4 yıldır, herhangi bir yasal altyapısı olmadan; ülkemiz ekonomisine hiçbir katkısı bulunmadan faaliyet gösteren küresel taksi korsanlığına karşı yürüttüğümüz mücadele Yüce Türk Adaleti tarafından da haklı görüldü" diye konuştu.

"Teknolojiyi taksilere adapte etmeliyiz"

Aksu taksilere teknolojiyi adapte etmeleri gerektiğinin farkında olduklarını söyleyerek, "Yerli ve milli teknolojiyi ile taksilerimizle mutlaka iç içe geçirmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Bunun için de yerli ve milli yazılım firmalarının üreteceği teknolojilere ağırlık vermek gerekiyor. Şoförlerin ödül ve ceza sistemlerinin olduğu, taksilerin dolu veya boş olduğunu belirten net ayrımın olduğu teknolojileri milli ve yerli yazılım firmaları yapsın diyoruz. İnanıyoruz ki, yerli ve milli teknolojilerle de tamamen entegre hale geldiğimizde hiç kimsenin sorunu kalmayacaktır" dedi.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER