Uber araçları satışa çıktı

Mahkeme tarafından Uber uygulamasına erişimin engellenmesi üzerine, Uber sisteminde aracı bulunan binlerce sürücü, araçlarını elden çıkarmak için oto galerilerinin yolunu tuttu.

Uber araçları satışa çıktı

Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin, internet uygulaması üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber'e karşı açtığı davada karar çıktı.

Uber'e erişim engellendi

Mahkeme, Uber hizmetlerinin haksız rekabet oluşturduğuna karar vererek durdurulmasına ve internet uygulamalarına da erişimin engellenmesine karar verdi. Uber sürücüleri, araçlarını elden çıkartmak için otomobil galerilerine müracaat etmeye başladı.

"Aracını satmak gelen çok oluyor"

Bağcılar'da bir otomobil galerisi olan Engin Kalebaşı, "Tabii ki gelen oluyor. Yaklaşık 10 bin civarında Uber aracı ve sürücüsü vardı. Uber Türkiye'den çekilince ve mahkeme kararıyla da bu iş durdurulunca, çok sayıda insan satmak durumunda kalıyor. Kredi çekmişler, borçlarını ödeyemiyorlar. Bu şekilde satış için bize çok gelen oluyor. Günde 3-5 kişi bu iş için bize müracaat ediyor. Zor satarlar çünkü yüksek bedellerle almışlardı o dönemde. Araç sayısı çok azdı. Uber'e arabalarını sokmak için kaç para dediysek aldılar o dönem. Ama şimdi araç fazlalığı oluştu. Bir de araçlar panelvandan VIP'e dönünce bunun talebi de çok az. Onun için bedelleri de düşük oluyor. Kilometreleri de fazla olmuş oluyor. Yıpranmışlığı da var. Vatandaşların zararı tabii ki o" şeklinde konuştu.

"Bizimle rakip olmaları haksız rekabetti"

Taksi şoförü Şakir Çiftlik, "Engellenmesinde zaten geç kalındı. Haksız rekabetle bizle yarışan bir kurumdu. Yabancı bir menşei olduğunu biliyoruz. Bizim için sevindirici. İster istemez işlerimizin artacağına ben eminim" şeklinde konuştu. 
Bir taksi durağında çalışan Mustafa Kartal, “Olması gereken buydu. Taksiciler yıllardır bu işe emek veriyor. Onlar gelip hazırdan para kazanıyorlar. Biz yevmiyesini veriyoruz, sigortasını, kaskosunu, vergisini veriyoruz. Onlar heybeden gelip para kazandılar. Olması gereken buydu"
ifadelerini kullandı.

"Uber gider, başka bir şey gelir"

Taksi şoförlüğü yapan Muharrem Bilge, "Uber kalktı ama kalktıktan sonra bizim çalışma şartlarımız ne olacak? Çalışma şartlarımız iyileşmeli bizim. Taksi şoförlerinin yevmiyelerine zam yaptılar. Sigortalarını kendi ödüyorlar, kiralarına zam geldi. Bugün Uber gider başka bir şey gelir. Bu çalışanların şartları düzenlenmezse Uber de gelir korsan taksi de çoğalır. Mesele burada Uber'in falan gitmesi değil. Rekabet ortamında takside çalışan insanların şartlarının düzenlenmesi. Adam kiracı, 7 bin lira kira istiyorlardı şimdi Uber kapatıldı diye 9-9,5 bin lira kira istiyorlar. Bunlar düzelmedikten sonra Uber gider başka bir sürü şey gelir" dedi.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER