Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi başladı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'da buluştu.

Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi başladı

Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde Ankarada bulunan Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü'nde başladı.

Liderlerin birlikte fotoğraf çektirmesinin ardından ev sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk konuşmayı yaptı.

Erdoğan, "Ankara Zirvesi Astana sürecine yeni soluk kazandıracak." dedi.

Üçlü zirve öncesi İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikili görüşme ve heyetler arası görüşme gerçekleştirmişti. Putin ve Ruhani'nin basına kapalı gerçekleşen görüşmesi yarım saat sürdü.

"Fırat'ın doğusundaki terör bataklığını kurtacağız"

"Ülkemiz en sıkıntılı en meşakketli dönemlerinde Suriye halkının yanında olmuştur. Zulümden, terörden ve katliamdan kaçan 3,6 milyon Suriyeliyi hâlen topraklarımızda barındırıyoruz. Eğitimden sağlığa kadar Suriyeli sığınmacıların insani şartlarda hayatlarını sürdürmeleri için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarıyla hem Suriye'nin toprak bütünlüğünü hem de ülkemizin güvenliğini tehdit eden terör unsurlarına büyük darbe indirdik. Cereblus, El-bab, Afrin gibi güvenli hale getirdiğimiz yerlere dönen Suriyeli kardeşlerimizin sayısı 360 bini buldu. Büyük bir trajedinin önüne geçtik. Fırat'ın doğusundaki terör bataklığını da kurutarak çabalarımızı yeni bir seviyeye taşıyacağız. Zira Çobanbey'deki saldırı, bölücü örgütün vahşi yüzünü göstermiştir. Elimizi taşın altına daha fazla koymalıyız."

"En önemli gündem Suriye krizinin barışçıl bir yolla çözülmesi"

Erdoğan'ın ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani şöyle konuştu:

Ciddi bir şekilde vurguladığımız hususlara riayet edilmeli ve bu ülkeye yeniden huzurun hakim olması için gerekli tesisler sağlanmalıdır. Bu krizin barışçıl yöntemlerle çözülmesi, terörizmle mücadele, anayasa komitesinin kurulmasını destekleme, tutukluların ve kaçırılanların değişimi, insani yardımların iyileştirilmesi ve ülkenin yeniden kurulması açısından çabalar gösterildi. Değerli arkadaşlar, İran İslam Cumhuriyeti geçmişte olduğu gibi bugün de Suriye krizinin siyasi yollardan çözülmesi gerektiğini düşünmektedir. İran İslam Cumhuriyeti, askeri müdahalelerin işe yaramayacağını düşünüyoruz. En önemli gündem Suriye krizinin barışçıl bir yolla çözülmesi. Özgür ve bağımsız bir Suriye, başkalarına karşı kullanılmayan, işgal ve dış tehditlere uzak ve terörden arınmış, bütün vatandaşları eşit haklara sahip olan bir Suriye. Bu yolda sadece Suriye halkı kendi geleceği için karar vermeli ve başkaları onların iç işlerine karışma hakkını kendinde görmemeli.

Konuşmasına Ankara'daki bu görüşmeden duyduğu mutluluğu belirterek başlayan Rusya Devlet Başkanı Putin, şu ifadeleri kullandı:

"Ortak çabalarımızla Suriye topraklarında istikrar sağlanmıştır ve şiddet seviyesi düşürülmüştür. Suriye'deki aşırı gruplarla mücadele önemli bir konu. Çatışmalar endişe vericidir ve İdlib'de bu güçlerin faaliyetleri aktif bir hale geldi. Bu bölge teröristlere bir sığınak olmamalıdır. Terörist tehdidi yok etmek için ilave bir adım atmamız lazım. Suriye'yi nüfuz alanlarına bölmek kabul edilemezdir. Türkiye, Rusya ve İran ülke düzenini yeniden tesis etmek ve sosyal, ekonomik canlandırmayı gerçekleştirmek için katkı sağlayacaktır. 2018 yılı temmuz ayında itibaren 390 bin kişi Suriye'ye döndü. Değerli meslektaşlarım, eminim ki bugün yaptığımız görüşmeler yapıcı olacaktır ve Suriye'deki krizin çözümüne kalıcı katkı sağlayacaktır."

Üç liderin açıklamalarının ardından zirvenin basına kapalı bölümüne geçildi. Zirvenin ardından liderlerin ortak basın açıklaması yapması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER