'Teröristler sınır hattımızdan çekilirse harekatı durdururuz'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Deutsche Welle ile yaptığı söyleşide, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin, "Tüm PKK/YPG teröristlerinin bölgeden ayrıldığından emin olursak o zaman harekatı durdururuz" dedi.

'Teröristler sınır hattımızdan çekilirse harekatı durdururuz'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle ile yaptığı söyleşide, Barış Pınarı Harekatı'na 120 saat ara verilerek terör örgütü PKK/YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesi amacıyla sağlanan mutabakata rağmen ihlallerin yaşandığını söyledi.

"Mutabakata rağmen bir askerimizi şehit ettiler"

İbrahim Kalın, mutabakatın ilk aşamasının Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesi, ikinci aşamasının terör örgütü PKK/YPG'nin güvenli bölgeden tamamen çekilmesi olduğunu söyledi. Dün sabah itibarıyla PKK/YPG'nin mutabakatı, keskin nişancı ateşi, roket saldırısı, Türk askerlerini ve diğer grupları hedef alan saldırılar dahil olmak üzere yaklaşık 20 kez ihlal ettiğini belirten Kalın, bu ihlaller nedeniyle bir Türk askerinin şehit olduğunu kaydetti.

"Örgüt bölgeden çıkarsa harekat durur"

PKK/YPG'nin dün güvenli bölgeden çekilmesine izin verildiğini, PKK/YPG unsurlarının 86 araç ve ambulansla bölgeden taşındıklarını ve bu sırada hiçbir olayın yaşanmadığını belirten Kalın, yarın akşama kadar PKK/YPG'nin bölgeden tamamen ayrılmış olmasının ve mutabakat uyarınca harekatın durdurulmasının ümit edildiğini ifade etti.

"Aranın uzaması mümkün değil"

120 saatlik aranın uzatılması gibi bir durumun söz konusu olmadığına vurgulayan Kalın, Barış Pınarı Harekatı'nın, PKK/YPG'nin bölgeden tamamen çekildiğinden emin olunması halinde durdurulacağını belirterek, "Tüm YPG teröristlerinin bölgeden ayrıldığından emin olursak o zaman harekatı durdururuz" ifadesini kullandı.

"Harekatın amacı bölgenin teröristlerden temizlenmesi"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgenin siviller için güvenli olduğunu teyit etmesi halinde harekatı uzatmaya gerek olmayacağını ve bölgede insani çalışmaların yürütüleceğini ifade eden Kalın, Barış Pınarı Harekatı'nın amaçlarından birinin bölgenin teröristlerden temizlenmesi, bir diğerinin de mültecilerin evlerine geri dönmelerinin sağlanması olduğunu kaydetti. Kalın, "Bu nedenle mültecilerin geldikleri şehirlere, kasabalara dönmeleri için uygun koşulları oluşturmayı istiyoruz" diye konuştu.

"Avrupalılar, askerlerimize minettar olmalı"

Türk askerinin bölgedeki varlığının, Suriye'deki siyasi sürecin ileriye taşınmasını, Suriyeli mültecilerin ve ülke içinde yerlerinden olmuş kişilerin korunmasını garanti edeceğine işaret eden Kalın, "Avrupalı dostlarımız, bu tehlikeli ve çok önemli işi yaptığı için askerlerimize minnettar olmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER