Tarihi eserin içinde tüp yakıp yemek pişirdiler!

Amasra'da Roma dönemine ait lahidin içinde yemek pişirilmesi tepki çekti. Amasra Müze Müdürlüğü konuyla ilgili inceleme başlattı.

Tarihi eserin içinde tüp yakıp yemek pişirdiler!

Bartın'ın 3 bin yıllık tarihi ile Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri barındıran turistik ilçesi Amasra'da, Roma dönemine ait lahidin içerisinde yemek pişirilmeye çalışılması vatandaşların tepkisini topladı.

İlçeye gelen bir turistin rüzgarı önlemek için tarihi lahidi kullanmaya çalışmasını diğer ziyaretçiler fotoğrafladı. Fotoğrafı sosyal medyada paylaşan vatandaşlar, tarihe sahip çıkılması gerektiğini belirterek, bu tür eylemde bulunanların cezalandırılmasını istedi.

MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ İNCELEME BAŞLATTI

Tarihi eserlerin korunmasının kamu vatandaş işbirliğinde sağlanacağını ve bu nedenle vatandaşların da hassas ve duyarlı olmalarını beklediklerini belirten Amasra Müze Müdür Vekili Ahmet Çapkun, "Konu ile ilgili işlemlerimizi başlattık. İlgililerin gereken cezayı alması için gerekli suç duyurularını yapacağız. Tarihimize zarar verecek her türlü oluşumu engellemek için de gerekli mücadeleyi yapıyoruz. bu mücadelede vatandaşlarımızdan da duyarlılık ve destek bekliyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2019, 17:34

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER