Mülteciler Avrupa'ya gidiyorlar

Kapıların açıldığı iddiaları üzerine mülteciler Avrupa’ya geçmek için sınır kapılarına yöneldi.

Mülteciler Avrupa'ya gidiyorlar

Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçlerinin düzenlediği hava saldırısında 33 askerimizin şehit düşmesinin ardından, ülke genelinde mülteci hareketliliği yaşanmaya başlandı. Sınır kapılarının açılacağı söylenince Edirne'de yurt dışına çıkmak isteyen mülteciler Yunanistan sınırına akın etmeye başladı.İdlib'de rejim güçlerinin hain saldırısının ardından sınır kapılarının açıldığının söylenmesiyle yüzlerce mülteci Edirne’ye akın etti. Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'na doğru yürüyüşe geçen mültecilerin sayısının sürekli arttığı görüldü.

Gerek Suriye sınırından gerekse Türkiye içinden Avrupa’ya gitmek isteyen mülteciler yollara düştü. Aydın'da bulunan mülteciler de Avrupa’ya geçmek için Göç İdaresi'nden ayrıldı.Sınır kapılarının açıldığı iddiaları üzerine Aydın Göç İdaresinde kalan göçmenler gece yarısı gelen otobüslere binerek Aydın'dan ayrıldı.

İzmir, Dikili'de de bir araya gelen mülteciler, Yunanistan’a geçiş yapmak için sahilde toplandı. Yunanistan’a geçiş yapmak için bekleyen grup adına açıklama yapan Suriye uyruklu Halit Sait, kendi aralarında para toplayıp bot aldıklarını ve Yunanistan’a geçmek için botun gelmesini beklediklerini söyledi.

Gülseren Bozkuş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER