Mahkeme Başkanı, Leyla Aydemir'in babasına tepki gösterdi

Ağrı'da 18 gün boyunca arandıktan sonra cesedi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in davası başladı.

Mahkeme Başkanı, Leyla Aydemir'in babasına tepki gösterdi

Leyla Aydemir cinayetinin davasında, anne Şükran Aydemir şikayetçi olurken baba Nihat Aydemir'in, akşam saatlerinde avukatın yanına gidip şikayetçi olmayacaklarını söylediği belirtildi.

Anne şikayetçi, baba ciddiyetsiz

Dava bugün 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Anne, verdiği ifadede, “Kızımı aç bıraktılar susuz bıraktılar kızıma zulmü yaptılar Allah’a ve devletime güvenip susma hakkımı kullanmak istiyorum. Yapanlardan şikayetçiyim.” dedi.

Baba Aydemir ise sanıklardan şikayetçi olmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: 

Bayram namazı mezarlığa gittim. Leyla’nın elinde bir poşet vardı onla birlikte eve bıraktım. Ben başka bir köye gittim. Geldiğimde Yusuf, taziye evinin bahçesinde oturuyordu. Ben eşime 'Hazırlanın gidelim.' dedim. Keşke o köye hiç gitmeseydim. Leyla’yı bulamadık. Sonra her kafadan bir ses çıktı. Leyla orada, burada dediler. Her yere baktık, hiçbir yerde yok. Benim şüphelendiğim kişiler Ali K. ve Mehmet K.

Mahkeme Başkanı, ciddiyetsiz tavırlar takınan babaya uyarıda bulunarak, “Ölen kızın babası değilsin de, sanık gibi davranıyorsun. Çok ciddiyetsiz bir adamsın. Magazin programlarındaki gibi altını doldurmadan birilerinden şüpheleniyorsun.” dedi

Tutuklu Mehmet Ali Aydemir, duruşmaya bağlandı

Olayla ilgili olarak tutuklanan Mehmet Ali Aydemir, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak verdiği ifadesinde şöyle konuştu:

Benim bu suçla alakam yok en büyük şahidim babası Nihat Aydemir. Beni hamura babası gönderdi. İmamı getir dedi. Musa Aydemir ile hamura gittim. Hamur girişinde kimlik tespiti yapıldı. Benim gittiğim güzergah ile ablamın evinin alakası yok. Ben eniştemi yoldan aldım. Benim çocuğu ablamın evine götürdüm diye atılan iftiralar gerçek değildir. Saadet ablayla ilişkim olduğunu bu yüzden sustuğunu söylüyorlar. Hepsi benim nasıl abimse Saadet benim ablam. Çocuk kaybolduğu zaman biz çay içiyorduk. Ben 4 yıldır köyde anons yapan kişiyim. Okul aile birliği başkanlığı yaptım çocuğum olmadığı halde. Anons yüzünden bile suçladılar.

Duruşmada yargılanan 7 sanık hakkındaki suçlamaları reddetti. Babanın şikayetçi olup olmayacağı da duruşma sonunda belli olacak.

Davaya, Bakanlık da dahil oldu

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Erzurum Başkanı Avukat Ayşegül Aydoğan, annenin korkutulması sebebiyle sustuğunu söyleyerek bu davanın sıkı takipçisi olacağını bildirdi. Aydoğan, sanıkların daha önceden verdiği ifadelerden farklı konuşmasına karşılık, mahkemenin çok adaletli davrandığını belirterek, "Uzun zamandır ilk kez çok adil bir mahkeme heyeti görüyorum." dedi.

Ecem Köksal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER