Maaşlarını alamayan işçiler 9 gündür eylemde

Çalıştıkları inşaat firmasından 6 aydır maaş alamayan işçiler, şirket merkezinin önünde başladıkları eylemlerini sürdürüyor. İşçiler adına konuşan sendika başkanı, "Biz sadaka ya da borç değil, hakkımız olan maaşımızı istiyoruz" dedi.

Maaşlarını alamayan işçiler 9 gündür eylemde

İstanbul Bakırköy'de aylardır ücret alamadıklarını söyleyen işçiler, çalıştıkları firmanın merkez binası önünde 9 gündür eylem yapıyor. 

Sendika başkanından eylem mesajı

Dünya Ticaret Merkezi'nde firmanın Cezayir'deki inşaat şantiyesinde çalışan işçiler adına açıklama yapan İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Başkanı Ali Öztutan, ücretler ödeninceye kadar eyleme devam edeceklerini söyledi.

"Sadaka ya da borç değil maaşımızı istiyoruz"

Öztutan, "Biz hakkımızı istiyoruz, sadaka ya da borç istemiyoruz. Maaşlarımız ödeninceye kadar burada direnişimizi devam ettireceğimizi 9 gün önce ilan ettik" dedi.

Ücret sıkıntısının nedeni Cezayir kaynaklı

İşçilerin eylemiyle ilgili firmadan yapılan yazılı açıklamada ise çalışanların ücretlerinin ödenememesinin nedeninin, Cezayir'in yabancı firmalara yurt dışı para transferini durdurmasından kaynaklandığı öne sürüldü.

"İşten çıkarılan işçi yoktur"

İşçilerin ücretlerinin yaklaşık 6 aydır ödenemediği belirtilen açıklamada, "Bu kapsamda işine son verilen işçi yoktur. İyi niyet göstergesi olarak biz Cezayir'den para almadan 5-6 aylık maaşlarını ödedik. Gücümüzün yettiği yere kadar desteğimizi verdik. Para alamadığımızı bilmeleri ve kendi imkanlarımızla 5-6 ay maaş ödememize rağmen bu tür bir eyleme girmelerinin hakka ve adalete sığmadığını ve bu tür eylemlerin ne kendilerine ne de ülkemize yarar getirmeyeceğini düşünüyoruz" denildi.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER