Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 36. yılı coşkuyla kutlandı

Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bağımsızlığının 36. yılını düzenlenen törenlerle kutladı. Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit'in 1974'teki Barış Harekatı'ndan 9 yıl sonra ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bugün birçok ambargoya karşın varlığını sürdürüyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 36. yılı coşkuyla kutlandı

15 Kasım 1983'te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün 36. yılını kutladı. KKTC'nin kuruluşu, Kıbrıs Türk halkının Ada'daki siyasi yaşamını dünyaya ilan ettiği önemli bir dönüm noktası oldu.

Rauf Denktaş'ın tarihi konuşması hala hafızalarda

Kıbrıs Türk Federe Meclisi, 15 Kasım 1983 tarihinde gerçekleştirdiği olağanüstü oturumunda; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ve bağımsızlık bildirisini oy birliğiyle onaylamıştı. TRT Arşiv'de yer alan görüntülerde, 15 Kasım 1983 yılında Rauf Denktaş KKTC'nin resmen kurulduğunu şu sözlerle tüm dünyaya duyuruyor:

Kıbrıs Türk halkının meşru ve önüne geçilmesi imkansız istek ve iradesine tercüman olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsız bir devlet olarak kurulduğunu dünya ve tarih önünde ilan ediyoruz.

İşte o video:

Lefkoşa'da tören düzenlendi

KKTC'nin 36. kuruluş yıl dönümü törenleri kapsamında Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Atatürk Anıtı'na çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Türkiye'yi temsilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, anıt özel defterine şunları yazdı: Aziz Atatürk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36’ncı kuruluş yıl dönümünü, Kıbrıs Türkü kardeşlerimizle gönül birliği içinde gururla kutluyoruz. Kıbrıs Türkü’nün eşit hak ve özgürlük yolundaki kararlı duruşu neticesinde kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, kalkınarak güçlenmekte, milli davada ana vatan Türkiye ile omuz omuza ilerlemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin, bugün olduğu gibi gelecekte de Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin yanında olma kararlılığını huzurunuzda bir kez daha teyit ediyor, aziz hatıranızı saygıyla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.

Vatandaşlardan törene yoğun ilgi

Törene, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, AKP Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, AKP milletvekilleri Ali İhsan Arslan, Orhan Erdem, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 22:15

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER