KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Barışı savunmak suç mu oldu?

"Barış Pınarı desek de akan su değil kandır" açıklamalarına TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın "Bu açıklamalar kara lekedir" diyerek sert tepki gösterdiği KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "Barışı savunmak suç mu oldu?" diyerek yanıt verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Barışı savunmak suç mu oldu?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Barış Pınarı desek de akan su değil kandır" açıklamasına Türkiye'den gelen eleştirilere yanıt verdi.

"Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu?"

Akıncı, "Yapılan bazı açıklamalarda şahsım için kullanılan haksız ve yaralayıcı ifadeleri esefle karşılıyor, sahiplerine iade ediyorum" dedi. Bir yazılı açıklama yayımlayan Akıncı, "Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu? Bu istemin suçlanıp karalanması kime ne kazandırır?" diye sordu.

"Farklı görüşlere saygı gösterilmesi gerekiyor"

Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye arasında tarihten gelen dostluk ve kardeşlik bağı olduğunu söyleyen Akıncı, "Ama her konuda her zaman aynı düşünüp aynı davranış biçimini sergilemek mümkün değildir. Farklı görüşlere saygı gösterilmesi ise sağlıklı ilişkinin bir gereğidir" ifadelerini kullandı.

"Kıbrıs Türk halkı kendi iradesiyle karar verebilir"

Akıncı, Kıbrıs Türklerinin bugünkü konumuna ulaşmasında Türkiye'nin verdiği destek ve yaptığı katkının büyük payı olduğunu söyleyen Akıncı, sözlerine şöyle devam etti:

Kıbrıs Türk halkı ve devletinin bugünkü konuma ulaşmasında elbette Türkiye'nin yıllarca yaptığı katkının ve verdiği desteğin büyük payı vardır. Aynı zamanda Kıbrıslı Türkler bugünlere kendi büyük mücadeleleri ile de ulaşmışlardır. Kıbrıslı Türkler bu adada var olabilmek için direnmeselerdi, bugünlere hiç ulaşılamazdı.

Kendi demokrasimiz içinde var olan makamlar ve en başta Cumhurbaşkanlığı da halkımızın özgür iradesiyle şekillenmektedir. Kıbrıs Türk halkının telkinlerle değil kendi iradesiyle karar verebilecek olgunluğa ulaştığı inancındayım.

Bu süreçte terör, barış, demokrasi kavramları gibi konulardaki gerçek duygu ve düşüncelerimi bilen ve desteğini esirgemeyen tüm halkımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkür ederim. Bilinçli olarak konuyu çarpıtıp tırmandıranları da bir an önce sağduyuya davet ederim. Bu anlayış içerisinde kamplara bölünüp birbirimizi suçlamanın bir anlamı olmadığına inanıyorum.

Türkiye ve bölge bu zor dönemden elbette barış içinde çıkmanın yolunu bulacaktır. Bu günler geride kalacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bugüne dek şehit düşenlere Tanrı'dan rahmet, yaralılara acil şifalar diler ocaklarına ateş düşen ailelerin acılarını paylaşırım.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER