Kendini yakan Recep Peker: Adalet, güçlü olanın yanında

Ankara'ya bağlı Kızılay'daki Güvenpark'ta kendini yakmak isteyen 59 yaşındaki Recep Peker'in arkasında 2 sayfalık mektup bıraktığı öğrenildi.

Kendini yakan Recep Peker: Adalet, güçlü olanın yanında

Emekli maaşına el koyulduğu için kendini Güvenpark'ta yakma eylemine girişen Recep Peker'in eylemden önce 2 sayfalık bir mektup yazdığı bilgisi edinildi. Mektubunda, "Aç kaldım, adaletten umudumu kesmemiştim, ama adaletin zenginin gücü olanın yanında olduğunu anladım" ifadelerini kullanan Peker, Hacettepe Üniversitesi, acil bölümünde tedavi görüyor. 

Milletvekili Murat Emir, Peker'i ziyaret etti

Peker'in Hacettepe Üniversitesi’nin yanık ünitesinde yer olmadığı için acilde yattığı öğrenildi. Çaresiz adam, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir tarafından ziyaret edildi. Murat Emir yaptığı açıklamada,  “İşsizim, açım adalet istiyorum' diyerek kendini yakan Recep Peker isimli vatandaşımızı tedavi görmekte olduğu Hacettepe Hastanesi'nde ziyaret ettik. Genel durumu iyi ancak yanık ünitesinde tedavisi şart. Şu ana kadar Ankara'da boş bir yatak bulunabilmiş değil” dedi.

Haberi olmadan imza attırmışlar

Recep Peker'in yazdığı 2 sayfalık mektup ise şu şekilde:

Ziraat Bankası Sincan Şubesi'nden ihtiyaç kredisi çekmiştim. Kredi çekerken zorunlu 750 TL'lik kredi kartı verdiler, evim olmadığı için harcamak zorunda kaldım. Kartın ekstresi geldi 100 TL. Benim 80 liram vardı, onu yatırdım. Zaten maaşım 550 TL. 2013 tarihinde maaşımın tamamına el konuldu. 5 ay boyunca açlığa mahkum edildim. Tüketici Mahkemesi'ne dava açtım. Mahkeme bir sene sürdü. İcra Müdürlüğü'ne dava açtım. Fakat 30. gün olduğu halde dosyayı işleme koymadılar. Tüketici Mahkemesi dosyayı tekrar Yargıtay'a gönderdi. Yedi sene sonra beni Tüketici Mahkemesi'ne çağırdılar. Eksik evrak dediler ve bir kağıt imzalattılar. Bana bir üst mahkemeye dava açmayacağına dair imza attırmışlar.

"Adalet beni bitirdi"

Yargıtay'ın 3 gün sonra davayı tekrar reddettiğini yazan Peker'in mektubunun devamı:

3 gün sonra Yargıtay davamı tekrar ret etti. Sebebini birine sorduğumda bütün emeklilere emsal teşkil ettiğimden davanın aleyhime olmayacağını söyledi. Şimdi ben soruyorum, adalet bunun neresinde? Tek bir çarem kaldı Sayın büyüklerim. Allah'a ant olsun ki, Yargıtay'ın önünde kendime benzin döküp yakacağım. Ben bir kere yanarım bu davanın çıkmaması için kimlerin parmağı varsa Allahın gazabı üstlerine olsun. Tek güvendiğim adalet yokmuş. 7 sene süründürdüler. Ama ayakkabı kutularındaki paraları bizim değil FETÖ'nün kumpası dediler ve faiziyle birlikte geri aldılar. Bense 7 sene çile çektim, aç kaldım ama adaletten umudumu kesmemiştim. Adaletin zenginin gücü olanın yanında olduğunu anladım. Adalet beni bitirdi, diyeceklerim bu kadar.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2019, 01:04

Ecem Köksal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER