Kadına şiddete karşı yürüyüşe polisten sert müdahale

25 Kasım Kadın Platformu'nun çağrısıyla İstanbul Beyoğlu'nda bir araya gelen binlerce kadın "Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok" dedi. Basın açıklamasının ardından dağılan kadınlara polis biber gazıyla müdahalesi ise tepki topladı.

Kadına şiddete karşı yürüyüşe polisten sert müdahale

Türkiye'nin birçok yerinde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yürüyüşü düzenlendi.

Kadınlar Taksim'den ses verdi

İstanbul'da 25 Kasım Kadın Platformu'nun çağrısıyla bir araya gelen binlerce kadın, Taksim Tünel'den İstanbul Barosu'nun önüne yürüyüş düzenledi. Kadınlar, "Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok" pankartının arkasında toplanırken "Hayatımızı Savunuyoruz", "Erkek şiddetine son" dövizleriyle birlikte katledilen kadınların isimlerini taşıdılar.

"Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!"

Eylemde sık sık "Tesadüf değil erkek şiddeti", "Kadın cinayetleri politiktir", "Yaşasın kadın dayanışması", "Kadınlar birlikte, birlikte güçlü", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!" sloganları atıldı. Basın açıklaması, öldürülen kadınların isimlerinin okunmasıyla başladı. Açıklamada "Sosyal medyada kadınların adını görmeye korkar olduk" ifadeleri kullanıldı.

Polis biber gazıyla müdahale etti

Tünel Meydanı'ndan yürüyüşe geçen kadınların önü Asmalı Mescit Caddesi önünde polis tarafından kesildi. İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüşlerini devam ettirmek kadınlara polis plastik mermi, biber gazı ve coplarla müdahale etti. Yürüyüş için polis ekiplerinin TOMA'larla hazırlık yaptığı görülürken, İstiklal Caddesi'ne bağlanan sokakların bazılarının kapatıldığı bildirildi.

Kaymakamlık yürüyüşe izin vermemişti

İstanbul'daki yürüyüş Beyoğlu Kaymakamlığı'nın kararıyla yasaklanmış, sonrasında ise sadece Tünel Meydanı'ndan İstanbul Barosu'na kadar yürüyüş düzenlenmesine izin verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2019, 00:05

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER