İstanbul'da suya yüzde 20 zam

İstanbul'da tekrarlanan yerel seçim öncesi mayıs ayında kayyum tarafından şebeke suyuna yapılan yüzde 46 indirimin ardından, 1 Aralık'tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 20 zam yapılacak. İBB, elektrik ve doğalgaza gelen olağanüstü zamlar ve kimyasal madde girdi maliyetlerinin enflasyonla aşırı yükselmesini zammın gerekçesi olarak gösterdi.

İstanbul'da suya yüzde 20 zam

İBB'nin en büyük kuruluşlarından olan ve kentin su ihtiyacının karşılandığı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) 2020 bütçesi hazırlandı. Yeni bütçeye göre, 1 Aralık'tan itibaren suya yüzde 20 zam yapılacak.

Geçen sene göre bütçesi düşürüldü

İSKİ Genel Kurulu'na sunulmak üzere hazırlanan bütçe kitapçığına göre, İSKİ'nin 2020 yılı bütçesi, 7 milyar 776 milyon 456 bin TL olarak belirlendi. İSKİ'nin geçen yılki bütçesi, 8 milyar 501 milyon 502 bin TL olarak belirlenmişti. İSKİ'nin 2020 yılı bütçe gelirlerinin 6 milyar 904 milyon 658 bin TL'lik kısmı, teşebbüs ve mülkiyet gelirlerinden; 825 milyon 20 bin TL'si ise kişi ve kurumlardan alınan paylardan oluşacak.

1 Aralık'tan itibaren yüzde 20 zam

Aynı kitapçıkta yer alan 2020 yılı su satış tarifeleri teklifine göre, 0-15 metreküpe kadar olan kullanımlar için uygulanan 4 TL'lik metreküp fiyatı, 1 Aralık'tan itibaren 4,80 TL olacak. 11- 20 metreküpe kadar olan kullanımlarda 6 TL olan tarife ise 7,20 TL olacak. İş yerleri için uygulanan 10,74 TL'lik tarife de 1 Aralık'tan itibaren 12,89 TL olarak uygulanacak. Köylerdeki iş yerleri için uygulanan 2,68 TL'lik metreküp fiyatı ise 3,22 TL'ye çıkarılacak. Köylerdeki konutlarda uygulanan birim fiyat, 1 TL'den 1,20 TL'ye yükseltilecek.

Murat Ongun zammın gerekçelerini paylaştı

İBB Sözcüsü Murat Ongun, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, zammın nedenlerini üç maddede sıraladı:

İSKİ, 2020 yılı su fiyatlarında neden artış yapmak zorunda kaldı:
-Kimyasal madde girdi maliyetlerinin enflasyonla aşırı yükselmesi
-Elektrik ve doğalgaza gelen olağanüstü zamlar
-Eski yatırım projelerinin (çevre ve atık su) halen devam etmesi

Kayyum, seçim indirimi yapmıştı

Yüksek Seçim Kurulu'nun 31 Mart Yerel Seçimlerinin İstanbul için yeniden yapılmasını kararlaştırmasıyla İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda kayyum olarak görevlendirilmişti. Bu süreçte AK Parti adayı Binali Yıldırım'ın seçim vaadi olan su fiyatlarında indirim sözü, İBB Grup Başkan Vekili Mehmet Tevfik Göksu imzasıyla teklif haline getirilmişti. Teklif, önce İBB Meclisi'nin onayından oy birliği ile geçti. Daha sonra İSKİ Genel Kurulu'nda gündeme alınan indirim teklifi, yine oy birliğiyle kabul edilerek, suya konutlarda yüzde 46, iş yerlerine ise yüzde 10 indirim yapılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 07:17

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER