İstanbul Asya Yakası'na yeni metro müjdesi

İstanbul bir metro hattına daha kavuşuyor. Asya Yakası'nda hali hazırda hizmet veren Kadıköy-Tavşantepe ve Üsküdar-Çekmeköy metro hatlarının yanı sıra yapımı devam eden ve yakın zamanda açılması planlanan Bostancı-Parseller, Göztepe-Kazım Karabekir, Sarıgazi Hastane-Yenidoğan ve Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hatlarından sonra yeni bir metro daha İBB tarafından hayata geçirilecek. ÇED süreci resmen başlatılan yeni projede Kadıköy-Sultanbeyli arasına yeni bir metro hattı inşa edilecek.

İstanbul Asya Yakası'na yeni metro müjdesi

İBB tarafından 2 yıl önce proje çalışmalarına başlanan Kadıköy-Sultanbeyli metro hattının inşaatı için geri sayım başladı. ÇED süreci başlatılan yeni hat, proje aşamasındaki Bakırköy İncirli'den başlayıp Söğütlüçeşme'ye giden ve 'Kısa Boğaz Hattı' olarak isimlendirilen metro hattı ile entegre olarak doğrudan Avrupa Yakası'na bağlanacak.

İmamoğlu'nun ilk metro projesi

Ekrem İmamoğlu 23 Haziran'da tekrarlanan yerel seçimde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı olduktan sonra metro inşaatları için mevzuata göre gerekli izinleri almak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapılan başvurulardan ilk gündeme alınan büyük proje Kadıköy-Sultanbeyli metro hattı oldu.

Hattın proje dosyası İl Müdürlüğü'ne gönderildi

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre İBB Raylı Sistem Daire Başkanlığı Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü tarafından 2017 yılında proje çalışmalarına başlanan 18.4 kilometrelik Kadıköy-Sultanbeyli metro hattının proje tanıtımı dosyası, 11 Eylül 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü'ne gönderildi.

4 ilçede, 7 istasyon

17 Eylül 2019 günü de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci resmen başlatıldı. Hazırlanan proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerini kapsayacak yeni metro hattı 7 adet istasyona sahip olacak. Kadıköy-Sultanbeyli metro hattı güzergahı; Esatpaşa, Finans Merkezi, Ataşehir, Türk-İş Blokları, Ferhatpaşa, Samandıra, Veysel Karani istasyonlarından oluşacak.

İstanbul Asya Yakası'nda yapımı devam eden metro hatları (Haberde yer alan Kadıköy-Sultanbeyli metro hattı dahil değildir)

Doğu-batı aksında ekspres hat olacak

Artan yolculuk talepleri nedeniyle oluşan erişim problemlerini gidermek üzere planlanan Kadıköy-Sultanbeyli metro hattı, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda doğu-batı aksında ekspres bir hat niteliği taşıyor.

Avrupa Yakası'na erişim sağlanacak

Bu çerçevede projelendirilme aşamasında olan İncirli-Söğütlüçeşme metro hattı ile Altunizade istasyonunda, Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metro hattı ile Esatpaşa istasyonunda entegre Avrupa Yakası'na da erişim sağlanacak.

İstanbul-Adapazarı tren hattı ile entegre olacak

Yapım çalışmaları devam eden Göztepe-Ümraniye, Dudullu- Bostancı ve Çekmeköy-Sultanbeyli metro hatları ile de entegre olması planlanıyor. Yeni metro hattının, aynı zamanda Samandıra bölgesinde planlanan İstanbul-Adapazarı hızlı tren hattı Anadolu istasyonu ile bağlantı yapacak şekilde planlaması yapıldı.

İnşaatı 46 ay sürecek

Yatırım bedeli 4 milyar 653 milyon 264 bin TL olarak belirlenen yeni hattın; gerekli izinlerin tamamlanmasını takiben "ÇED gerekli değildir" kararı alınması sonrasında inşaatına başlanacak. Metro inşaatının 46 ayda tamamlanması öngörülüyor.

Altunizade'de aktarma merkezi olacak

Kadıköy-Sultanbeyli raylı sistem hattı, İncirli'den başlayıp Söğütlüçeşme'ye giden ve 'Kısa Boğaz Hattı' olarak isimlendirilen projeye Altunizade'de entegre olacak ve bu noktadan itibaren İncirli yönüne aynı hat yolları üzerinden devam edecek.

İncirli-Söğütlüçeşme hattının devamı niteliğinde

Yani Veysel Karani yönünden gelen yolcular 'Kısa Boğaz Hattı'na bağlanarak doğrudan Avrupa Yakası'na geçebilecek. Bu çerçevede yeni metro hattı, İncirli-Söğütlüçeşme metrosunun devamı olarak değerlendiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 18:38

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Müdür
Müdür - 7 ay Önce

Sayın Cumhurbaşkanınızı liderliğinde ve Sayın İmamoğlunun birlikte hareket ederek Çekmeköyden Sabiha Gökçen Havalimanına kadar gidecek metro projesini Allahın izniyle gerçekleştireceklerdir.

SIRADAKİ HABER