İbrahim Kalın: Bülent Arınç'ın sözleri bizi ilgilendirmez

Bülent Arınç'ın, görevden alınarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile ilgili "Terörle alakası yoktur" sözlerine, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan eleştiri geldi.

İbrahim Kalın: Bülent Arınç'ın sözleri bizi ilgilendirmez

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın, görevden uzaklaştırılarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile ilgili "Terörle alakası yoktur" sözlerinin kişisel açıklamaları olduğunu, Cumhurbaşkanlığı'nı bağlamayacağını söyledi. Kalın, kayyumların terör iltisakı nedeniyle atandığını anlattı.

Suriye'nin kuzeyinde süren güvenli bölge oluşturma çalışmalarıyla ilgili ise ABD'yi eleştiren Kalın, Türkiye'nin güvenli bölgeyi kendisinin fiilen oluşturabileceği mesajını verdi.

Bülent Arınç'ın sözlerine eleştiri

Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sözcü Kalın, Bülent Arınç'ın Ahmet Türk ile ilgili "Ben sadece Ahmet Türk'ü tanıyorum ve ona saygı duyuyorum. Ahmet Türk'ün benim üzerimdeki hakkı şudur. Bu kişinin terörle alakası yoktur. Ahmet Türk'ün terörle alakası yoktur. Barış olsun isteyen biridir" sözleri sorulunca şu yanıtı verdi:

"Cumhurbaşkanlığı'nı bağlamaz"

"Bülent Arınç Bey tecrübeli bir siyasetçidir, büyüğümüzdür. Bu açıklamaları yaparken kendi şahsi görüşlerini açıklamıştır. Bunlar ne Cumhurbaşkanlığını ne de Yüksek İstişare Kurulu'nu bağlayan açıklamalardır."

"Devletin oturup seyretmesi kabul edilemez"

Kalın, kayyumların terörle iltisak nedeniyle atandığını anlatırken, "Bu konuda alınmış kararlar hukuki çerçevede alınmış kararlardır. Devletin kanunları bellidir. Bunu hangi parti yaparsa yapsın hiç önemli değil. Bir belediye başkanı yolsuzluğa bulaştığında da veya başka bir suç işlediğinde de, bir kusur oluştuğunda bu süreç işlenir. Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz. Devletin elini kolunu bağlayıp seyretmesi kabul edilemez" dedi.

"Diyarbakır'daki ailelerin cesareti çok önemli"

Diyarbakır'da HDP önünde eylem yapan ailelerle ilgili, "Bu cesareti göstermeleri büyük önem arz ediyor. Uluslararası basının ilgisiz kalması dikkat çekici" diyen Kalın, şöyle devam etti:

"Sanatçılar neden destek olmuyor?"

"Onların bu onurlu duruşu tüm Türkiye'de karşılık bulmuştur. Bir annenin çocuğunu dağdan indirmek için verdiği mücadeleye şu veya bu gerekçeyle (sanatçıların) uzak durması kabul edilebilir bir şey değil. Umarım bu konuda sanatçılar daha çok destek olurlar."

"Amerikalılar'ın verdiği bilgilerle teyit edemeyiz"

İbrahim Kalın, ABD ile güvenli bölge çalışmalarıyla ilgili ise şunları söyledi: "Amacımız bütün bölgeyi terörden arındırmak. Kapsamlı, mültecilerin dönmesini içeren bir konudur. 
Münbiç'tekine benzer bir oyalama, bir dikkat dağıtıma, bir hedef saptırma türü yola başvurulmasına tabii ki müsaade etmeyiz. Sürecin hızlandırılması gerekmektedir.

Burada bir gecikme olursa, bir oyalama taktiğine döner, güvenli bölge terör örgütüne, sınırın 10-20-30 kilometre aşağısında yeni bir güvenli bölge oluşturma haline dönüşürse, bu konuda en ufak bir şüphemiz olursa tabii ki Türkiye Cumhuriyeti güvenli bölgeyi fiilen oluşturma imkan ve kabiliyetine sahiptir.

Biz Amerikalıların verdiği bilgilerden hareketle sahanın tamamen güvenli hale geldiğini teyit edemeyiz. Bunu kendi kaynaklarımız üzerinden teyit etmek durumundayız."

"İdlib meselesi uluslararası bir konudur"

İdlib'de Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini söyleyen Kalın, Suriyeli mültecilerle ilgili, "Sadece Türkiye'nin meselesi değil, uluslararası bir konu. Mültecilerin dönebileceği bir yer olmalı.

Uluslararası toplum İdlib kaynaklı yeni bir göç dalgasının önlenmesini istiyorsa hem siyasi hem insani hem finansal alanlarda üzerine düşen sorumlulukları mutlaka yerine getirmek durumundadır. Aksi halde tek başına Türkiye'nin bu sorumluluğu taşımasını beklemek ne doğrudur ne hakkaniyetlidir ne de adil bir yaklaşım olacaktır.

Açık kapı politikasıyla onbinlerce insanın hayatı kurtuldu. Güvenli bölge bir an önce hayata geçirilmeli. Ortak devriyeler güzel, ancak yeterli değil. Askerimizin sahada olması gerekiyor" diye konuştu.

"Türkiye F-35'in müşterisi değil, ortağıdır"

Kalın, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi alması nedeniyle F-35 savaş uçağı programından çıkarılması tartışmasıyla ilgili, "Türkiye'nin çıkarıldığına dair bir yazı elimize ulaşmış değil. Türkiye’nin çıkarılmasının çok farklı maliyetleri olur.

Sayın Trump'ın sorunun çözümü için gayretini biliyoruz. Biz vazgeçmiş değiliz, Türkiye’yi çıkarmak da kolay değil. Bunun çok ciddi sonuçları olur. Eninde sonunda bu krizin aşılacağına inanıyoruz. F-35'lerin bir şekilde bir vadede ülkemize geleceği konusunda bir endişemiz yok" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 20:55

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER