Huzur Sokağı yazarı Şule Yüksel Şenler hayatını kaybetti

Gazete yazıları ve konferansları nedeniyle 1960'lı yıllarda ün kazanan yazar Şule Yüksel Şenler hayatını kaybetti.

Huzur Sokağı yazarı Şule Yüksel Şenler hayatını kaybetti

Huzur Sokağı, Kız ve Çiçek, Sağ El gibi kitapların yazarı olan gazeteci Şule Yüksel Şenler, İstanbul'da yaşamını yitirdi. 

ŞULE YÜKSEL ŞENLER KİMDİR?

Şule Yüksel Şenler 29 Mayıs 1938 tarihinde Kayseri'de doğdu. 1960'lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazanan yazar aslen Kıbrıslıdır.

Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul'a göç eden Şenler, öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. Bir terzinin yanında çalışmaya başlaması onun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1965'te tesettüre girdi. Yeni İstiklal gazetesindeki yazıları sebebiyle hakkında davalar açıldı. Anadolu'yu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalara sebep olmuştur. Onu taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmeleriyle bu tarz örtü şulebaşı olarak anılmaya başlandı. 

Hür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfası yaptı. Bugün gazetesinde 1967-71'de köşe yazarı idi. Seher Vakti dergisinin ise başyazarı olan Şenler, 1971'de hapis yattı.

Başörtü konusunun eğitimli Müslüman kadının hayatına girmesine vesile olan, gerek yazıları gerekse konferanslarıyla 1960 ve 1970'li yıllara damgasını vuran Şenler'in hayatı, ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Demet Tezcan tarafından kaleme alındı.

Huzur Sokağı romanıyla tüm zamanların en çok okunan yazarları arasında yer alan Şenler'in hayatını konu alan kitabın ilk baskısı 2006'da yayımlandı.

ESERLERİ

Gençliğin Izdırabı

Hidayet

Bize Ne Oldu

İslam'da ve Günümüzde Kadın

Duyuşlar

Her Şey İslam için

Uygarlığın Gözyaşları

Huzur Sokağı

Kız ve Çiçek

Sağ El

Bir Bilinçli Öğretmen

Yılanla Tilki

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER