HDP'li belediye başkanı tutuklandı

31 Mart Yerel Seçimleri'nde HDP'nin kazandığı Van İpekyolu Belediyesi'nde başkan Azim Yacan ve meclis üyesi Şehsade Kurt, terör örgütüne üye olmak ve örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı. 9 Kasım'da İlçe Kaymakamı Sinan Aslan, belediyeye kayyum olarak atanmıştı.

HDP'li belediye başkanı tutuklandı

Van'da haklarında yürütülen terör soruşturması nedeniyle gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) mensubu İpekyolu Belediye Başkanı Azim Yacan ve meclis üyesi Şehsade Kurt tutuklandı.

Terör örgütü propagandası yaptıkları iddia edildi

Emniyetten yapılan açıklamada, 8 Kasım'da 'PKK/KCK terör örgütüne üye olma' ve 'terör örgütü propagandası yapma' suçlamalarıyla gözaltına alınan İpekyolu Belediye Başkanı Yacan ve meclis üyesi Kurt'un emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildiği belirtildi.

Yacan ve Kurt tutuklandı

Yacan ve Kurt'un yakalanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda İpekyolu Belediye Başkanlığı ve makam araçlarında da arama yapılarak suç unsuru olabilecek materyallere el konulduğu aktarılan açıklamada, "Her iki şüpheli bugün Van 1. Sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanmıştır" ifadesi kullanıldı.

Belediyeye kayyum atanmıştı

Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın terör soruşturması devam ederken, 9 Kasım'da İçişleri Bakanlığı tarafından İpekyolu Kaymakamı Sinan Aslan, belediyeye kayyum atanmıştı. Van Valiliği tarafından konuyla ilgili şu açıklama yapılmıştı:

Van ili İpekyolu ilçesi Belediye Başkanı Azim Yacan hakkında, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak ve terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2019/6715 sayılı dosyası kapsamında yürütülen soruşturma nedeniyle 08 Kasım 2019 günü gözaltına alınmıştır. Belediye başkanı, terör suçları nedeniyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınması üzerine Anayasanın 127 ve 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesinin amir hükümleri gereği, İçişleri Bakanlığı'nın 08 Kasım 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmıştır. Bunun üzerine aynı kanunun 45/2 ve 46'ncı maddeleri gereği İpekyolu Belediye Başkanlığı görevine vekaleten ilçe kaymakamı Sinan Aslan görevlendirilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 01:54

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER