Ertuğrul Özkök siyanürlü intiharda emniyete sordu: İçki içiyorlar mıydı?

İstanbul Fatih'te aynı evde yaşayan dört kardeşin geçim sıkıntısı nedeniyle siyanür içerek intihar etmesi olayıyla ilgili İstanbul Emniyeti'nden bir yetkiliyle görüştüğünü dile getiren Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, "Evin içinde içki içtiklerine dair iz var mıydı?" diye sordu.

Ertuğrul Özkök siyanürlü intiharda emniyete sordu: İçki içiyorlar mıydı?

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, İstanbul Fatih'te siyanürle intihar eden Cüneyt, Oya, Yaşar ve Kamuran Yetişkin kardeşler ile ilgili bir emniyet yetkilisi ile görüştü.

Emniyet yetkilisinden bilgi aldı

Özkök, "Bir yetkili o 'Sırlar evi'nin içini anlatıyor" başlıklı yazısında emniyet yetkilisine sorduğu soruları ve aldığı cevapları yazdı. Emniyet yetkilisine "İçki içiyorlar mıydı" diye soran Özkök'ün köşesinin ilgili kısmı şöyle:

-Dört kardeşten Oya'nın beden ısısı daha geç düşmüş. Acaba bir cinnet sonucu öteki kardeşlerini öldürüp sonradan intihar mı etti?

Elimizdeki bulgular ve mesleki tecrübemize göre bu bir toplu intihar. Üç kişiye zorla siyanür içirmek ihtimali çok az. Toplu karar aldıkları kanaatindeyiz.

-Cesetler bir arada mıydı, ayrı odalarda mı?

Dördü de aynı odadaydı. İkisi çekyat üzerinde yatıyordu, ötekiler koltukta.

-'Dikkat siyanür var' yazısı dış kapının mı içerideki kapının mı üzerindeydi?

İçerideki kapının üzerindeydi. O kapı içeriden kilitlenmişti.

-Bakkaldan alışveriş listesinde hiç içki yok. Evin içinde içki içtiklerine dair iz var mıydı?

Hayır evin içinde hiç içki yoktu. Ayrıca etraftan yaptığımız araştırmaya göre de içki içtiklerine dair hiçbir işaret yok.

-İçeride depresyona karşı ilaçlar bulunmuş...

Yaptığımız araştırmaya göre eve kapanmışlar. Pek kimseyle görüşmüyorlarmış. İkisi depresyon tedavisi görüyormuş. Biri sara hastası. İçeride bol miktarda depresyon ilacı bulduk.

Siyanürle intihar eden dört kardeşin otopsileri tamamlandı

İstanbul'un Fatih ilçesinde Molla Gürani Mahallesi Oğuzhan Caddesi'nde, kapısına "Dikkat siyanür var, içeri girmeyin" yazılı not bıraktıkları evlerinde ölü bulunan dört kardeşin Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsileri tamamlandı.

"Kilitli ev kapısı çilingirle açıldı"

İstanbul Valiliği'ndan otopsi sonrasında olaya ilişkin yapılan açıklamada, "5 Kasım 2019 Salı günü saat 22.45'te 155 Polis İmdat Hattına yapılan bir ihbarda; Fatih ilçemiz, Molla Gürani Mahallesi, Oğuzhan Caddesi, 28/4 numaralı mesken sakinlerine ulaşılamadığı bildirilmiştir. Belirtilen adreste yapılan ilk incelemede; kilitli bulunan giriş kapısı, Cumhuriyet Savcısı talimatı doğrultusunda çilingir yardımıyla açılmış, evde bulunan Cüneyt Yetişkin (1971 doğumlu), Oya Yetişkin (1965 doğumlu), Kamuran Yetişkin (1959 doğumlu) ve Yaşar Yetişkin (1963 doğumlu) dört kardeşin hayatlarını kaybettikleri tespit edilmiştir.

"Öldürücü düzeyde siyanür tespit edildi"

Olay sonrasında Fatih Kaymakamlığımızca yapılan açıklama ile kamuoyumuz bilgilendirilmiş, evdeki yoğun koku nedeniyle AFAD KBRN ekipleri olay yerine sevk edilmiştir. Konuyla ilgili olarak Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsilerde tespit edilen ilk bulgulara göre; siyanür zehirlenmesine bağlı değişimler dışında, şahısların ölümlerine müessir başkaca makroskopik patolojik bulgu tespit edilmediği belirtilerek, tüm olgularda saptanan siyanür düzeyleri öldürücü olarak değerlendirilmiştir. Başlatılan adli ve idari tahkikatlar ile otopside alınan örnekler üzerinde ayrıntılı analizler devam etmektedir. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir" denildi.

Ne olmuştu?

Kapısına "Dikkat siyanür var, içeri girmeyin" yazılı not astıkları evlerinde ölü bulunan dört kardeşe yapılan ön otopside, kardeşlerin siyanür içerek intihar ettikleri anlaşılmıştı.

Siyanürü suya karıştırarak içtiler

48, 54, 56 ve 60 yaşlarındaki kardeşlerin evin kapısına koydukları not ve evde bulunan su bardakları, siyanürü suya karıştırarak içtikleri ihtimalini ortaya çıkarmıştı.

Ekipler özel tedbir aldı

5 Kasım 2019 Salı günü saat 23.00 sıralarında evin kapısındaki notu gören komşular durumu polise haber vermiş, adrese giden ekipler, AFAD eşliğinde özel kıyafetler giyip, maske takarak girdikleri evde, 48 yaşındaki Cüneyt Yetişkin, 54 yaşındaki Oya Yetişkin, 56 yaşındaki Yaşar Yetişkin 60 yaşındaki Kamuran Yetişkin'in cansız bedenlerini bulmuştu. Cesetlerde yoğun siyanür kokusu olduğu bildirilmişti.

"Kapıya not bırakılmış"

Olay yerinde yaşananları anlatan görgü tanığı, "Olay birinci katta meydana geliyor. Dört kişi evde ölü bulunuyor. Akrabaları ulaşamayınca polisi arıyorlar. Polis geliyor bakıyorlar hepsi ölmüş. Kapıda da siyanür var girmeyin yazmışlar" dedi.

Anne-babalarından kalan borcu ödeyemediler

Komşuları, kardeşlerin maddi sıkıntı yaşadıklarını belirtirken, dairenin elektriği de borcu yüzünden kesilmiş, BEDAŞ daha sonra daireye yeniden elektrik vermişti. Kardeşlere, anne-babalarının ölümünün ardından yüklü miktarda borç kaldığı öğrenildi.

Kardeşlerden biri sara hastası

Kardeşlerden Cüneyt Yetişkin'in kuryelik yaptığı, Kamuran Yetişkin'in obezite, Yaşar Yetişkin'in ise sara hastası olduğu öğrenildi.

Üzücü olayı mahalle sakinleri anlattı

Kardeşlerin parasızlıktan intihar ettiklerini söyleyen mahalle esnafı Yusuf Deniz, "Benim 15 yıldır komşum. 4 kişi yaşıyorlardı. Bir ablaları müzik öğretmeniydi Mimar Sinan'da maaşına haciz koymuşlardı. Bana para verecekti verememişti. Pazartesi ve Salı günü göremeyince 155'i aradık. Polis geldi, kapıyı kırarak içeri girdi. Ölmüş, zehirlenmiş. Kendi kendilerini zehirlemişler internetten siyanür almışlar. Çok güzel insanlardır. Parasızlıktan böyle bir şey yaptılar. Maaşına haciz koyulursa, bakkala borcu olursa, kirayı veremezse ne olur?" dedi. Evin ekipler tarafından mühürlendiği görüldü.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 20:00

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER