Erdoğan: Mazlum Kobani'nin El Bağdadi'den bir farkı yok

Macaristan'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mazlum Kobani denilen adamın El Bağdadi'den bir farkı yok. Ve yüzlerce insanın kanına giren bir örgütün o da başındadır. Burada benim görüştüğüm terörist iyi, görüşmediğim kötü diyemeyiz" dedi.

Erdoğan: Mazlum Kobani'nin El Bağdadi'den bir farkı yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban ortak basın toplantısı düzenledi.

10 maddelik anlaşma imzalandı

Macaristan'a resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek dar çerçevede, gerek heyetler arası yapılan görüşmeler ve 10 maddelik bir anlaşmayla görüşmelerin her iki ülke arasında hayırlara vesile olmasını temenni ettiğini belirterek, "Budapeşte'ye varışımızın ardından verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Sayın Başbakan ile de ifade ettiğim görüşmeleri yaptık. Gerek bakan arkadaşlarımızın birbirleriyle yaptıkları görüşmeler, gerekse bizim Sayın Başbakan ve Dışişleri Bakanlarımızla yaptığımız görüşmelerin gelecek için çok ciddi neticeler vereceğine inanıyorum" diye konuştu.

"Ülkemizdeki mültecilerin Avrupa'ya göç etmesi mümkün"

Türkiye'de 4 milyon mültecinin bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun 3 milyon 650 bini Arap ve Ezidi, 350 bini de Kürttür. Ve bunların ciddi bir sayıda, özellikle Avrupa'ya göç etmesi mümkün. Fakat biz bugüne kadar aramızdaki dayanışmanın gereği olarak hep bu süreci sabırla atlattık. Şu anda yine bir güvenli bölge ihdası için çalışmalarımızı yapıyoruz. Güvenli bölge ile de atmak istediğimiz adım bizdeki bu mültecilerin kendi evlerine, topraklarına dönmesini sağlamaya yöneliktir.

"Ortaklarımız, terör örgütleriyle beraber"

Geçenlerde BM Genel Sekreteri İstanbul'daydı, görüşme yaptık. Ve bu görüşmede bir uluslararası donörler toplantısı yapmak suretiyle güvenli bölge konusunda adım atalım, dedik. Ve kendileri de kendisine verdiğim evraklar, projelerden hareketle bunun üzerine çalışma sözünü verdi. Bundan sonraki süreci Dışişleri Bakanım yakından takip edecektir. Az önce Sayın Başbakanın ifade ettiği gibi bizler NATO'da beraberiz. Bizler aynı zamanda stratejik ortağız. Stratejik ortakların terör örgütleriyle beraber olması mümkün mü?

"Uluslararası terörle mücadele edelim"

Ama maalesef bazı stratejik ortakların terör liderleriyle yapmış oldukları ne yazık ki görüşmeler, onlarla birlikte yapmış oldukları dayanışmalar var. Bunlar bizi ciddi manada üzmüştür. Çünkü uluslararası teröre karşı mücadele vereceksek, o zaman uluslararası terörle mücadelede NATO üyelerinin böyle bir görüşmeyi yapması affedilebilir değildir” şeklinde konuştu.

Mazlum Kobani

"El Bağdadi'nin çevresine en yakın 13 kişiyi yakaladık"

"DEAŞ'a karşı şu anda dünyada Türkiye'den çok daha güçlü bir tavır koyan ikinci bir ülke yoktur" diyen Erdoğan, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: DEAŞ ile mücadelede şuana kadar aldığımız neticeler her şeyiyle ortadadır. Biz sadece El Bab'ta 3 bine aşkın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Cezaevlerimizde 1150'yi aşkın DEAŞ'lı var. En son Bağdadi'nin ablasını Azez'de eşiyle beraber yakaladık. Şimdi en son 13 tane en yakın çevresini yakaladık ve onlar da şuanda elimizde. Asla buradan taviz vermeyiz. Eğer bu mücadeleyi vereceksek kararlı vereceğiz, çünkü burada insanlığın huzuru yatmaktadır, menfaati yatmaktadır.

"Mazlum Kobani'nin El Bağdadi'den bir farkı yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını şu şekilde sürdürdü: Bugün Mazlum Kobani denilen adamın Bağdadi'den bir farkı yok. Ve yüzlerce insanın kanına giren bir örgütün oda başındadır. Burada benim görüştüğüm terörist iyi, görüşmediğim kötü diyemeyiz. Kendini öldüren bir terörist, aynı şekilde Sayın Obama döneminde de Usame Bin Ladin bu şekilde öldürülmüştü. Demek ki sadece bu tür terör örgütlerinin başlarında olanları öldürmekle terör bitmiyor. Ortak dayanışmamız çok çok önemli. Hele hele stratejik ortak olarak da biz bu ortaklığımızın gereğini yerine getirmemiz lazım.

ABD ziyaretine ilişkin de konuşan Erdoğan, "ABD'de S400, Patriot, F-35 konularını da konuşacağız" dedi.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER