Delta Plus varyantı İstanbul'da görüldü!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Delta Plus varyantının 3 kişide, 3 farklı şehirde görüldüğünü, bunlardan bir tanesinin İstanbul olduğunu belirtti.

Delta Plus varyantı İstanbul'da görüldü!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 26 Haziran - 2 Temmuz arasında illere göre her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarını açıkladı. Koca ayrıca, Delta Plus varyantının 3 kişide, 3 farklı şehirde görüldüğünü duyurdu.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun" ifadelerini kullandı.

Koca'nın paylaştığı Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, haftalık Kovid-19 vaka sayısı, Ankara ve İzmir'de azalırken İstanbul'da arttı.

Her 100 bin kişideki vaka sayısı Ankara'da 71,99, İstanbul'da 54,60, İzmir'de 23,51 oldu.

Önceki hafta (19-25 Haziran) her 100 bin kişideki vaka sayısı Ankara'da 83,64, İstanbul'da 54,30, İzmir'de 27,40 olarak kayıtlara geçmişti.

VAKA SAYISI EN FAZLA AZALAN İLLER

Öte yandan Bakan Koca, vaka sayısı son 1 haftada en fazla azalan illeri de açıkladı. Buna göre, Gümüşhane, Eskişehir, Artvin, Denizli ve Bartın vaka sayılarının en fazla azaldığı iller oldu.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Son bir haftada vaka sayısı en çok azalan illerimiz; Gümüşhane, Eskişehir, Artvin, Denizli ve Bartın. Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun."

DELTA PLUS VARYANTI 3 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

Koca, ayrıca Delta Plus varyantının 3 kişide, 3 farklı ilde görüldüğünü bildirdi.

Koca, şunları söyledi: "Delta Plus 3 kişide, 3 farklı ilde görüldü. Bunlardan biri İstanbul. Ankara'da yok. Diğer iki ili söylemeyeyim. Bu kişilerin de genel durumları iyi, ayaktan takip edilen hastalar. Dolayısıyla o açıdan daha ağır geçiren kişiler değil. Delta ise sayıları giderek artıyor, 284'lere kadar çıktı. İl sayımız da artıyor, 30'u buldu. Türkiye'ye 35,5 milyon doz BioNTech aşısı geldi, perşembe günü 1,5 milyon doz daha gelecek."

COVİD TABLOSUNDAKİ DEĞİŞİKLİK

"Günlük Kovid-19 Tablosu"ndan bazı verilerin çıkarıldığının hatırlatılması üzerine Koca, "Çıkartılan bir şey yok. Şöyle bir şey, vatandaşımız şu an neyi merak ediyor? Bir, ilindeki durumu, iki, toplam aşı durumu, üç, en az bir aşı devamında iki aşı ki onu da görüyoruz, daha devamında iki doz aşının oranlarını da il bazında ayrıca veriyor olacağız. Önce en az bir aşı. Bunun dışında vaka sayısı önemli, vefat sayısı önemli, iyileşen hasta önemli, test sayısı önemli, bunları yine vermeye devam ediyoruz" dedi.

Seçil Balık


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER