Çavuşoğlu: Atıldığı söylenen adımlar 'kozmik'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile Güvenli Bölge mutabakatı ile ilgili, ortak bazı devriyelerin olduğunu ancak bunun dışında atıldığı söylenen adımların komzik adımlar olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu: Atıldığı söylenen adımlar 'kozmik'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Suriye'de Güvenli Bölge oluşturulması mutabakatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ortak bazı devriyelerin olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, bu devriyeler dışında atıldığı söylenen adımların 'kozmik' olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, ABD bir yandan Türkiye ile bu kozmik adımları atarken diğer yandan YPH/PYD/PKK ile angajmanını güçlendirmeye devam ettiğini ve onlardan destek aldığını söyledi. devam ediyor, onlara da destek veriyor.

"ABD sözünü tutmadı"

"ABD maalesef terör örgütüyle girdiği angajmanlardan dolayı sözünü tutmamıştır." diyen Çavuşoğlu, "Münbiç yol haritasını savsaklamıştır." ifadelerini kullandı.

"ABD'nin tavrı, PKK/YPG yanlısı bir tavırdır"

Çavuşoğlu ayrıca şu açıklamaları yaptı:

"Bu durumda Türkiye ne yapacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi burada ABD teröristlere bir güvenli bölge oluşturma amacı güdüyor. Türkiye'nin planı hazır. Buraya girip bu bölgenin terör örgütünden temizlenmesini sağlamak bizim için bir ulusal güvenlik meselesidir. Bu konuda kesinlikle taviz vermemiz mümkün değildir. Bugün verilen taviz gelecekte bizi problemlerle başbaşa bırakabilir. Müzakerelerden ve iş birliğinden bir netice çıkmazsa, biz her türlü hazırlığımızı yaptık ve bu bölgeye gireriz. Nasıl Afrin'de Fırat Kalkanı bölgesinde yaptığımız gibi buraları temizleriz. Bizim istediğimiz son derece nettir. Suriye'nin toprak bütünlüğü açısından da önemlidir. ABD ile birlikte çalışmak istedik ama şu ana kadar ABD'nin ortaya koyduğu tavır işin doğrusu Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi bizi tatmin eden değil bizi tatmin etmekten çok uzak olduğu gibi maalesef daha çok PKK/YPG yanlısı bir tavırdır."

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER