Beş ayrı FETÖ operasyonunda 163 gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ'ye yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında altı ilde gerçekleştirdiği beş farklı operasyonda, 163 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilirken, şüphelilerden 92'si yakalandı.

Beş ayrı FETÖ operasyonunda 163 gözaltı kararı

FETÖ ile mücadele kapsamında örgüte yönelik operasyonlara hız kesmeden devam eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün beş farklı operasyon için düğmeye bastı.

Diğer şüpheliler için operasyon sürüyor

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, FETÖ'nün şifreli haberleşme programı bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen özel ve kamu iktisadi işletmeleri çalışanı sivil 94 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara'da eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda 67 şüpheli gözaltına alınırken, diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Kara Kuvvetleri ve jandarmada operasyon

Örgütün bir başka haberleşme yöntemi olarak kullandığı ankesör soruşturması kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığına mensup bazı kişilerin örgütle bağlantısı tespit edildi. Bu kapsamda, Kara Kuvvetleri Komutanlığında astsubay olarak görev yapmaktayken emeklilik, istifa, ihraç, naklen tayin gibi sebeplerle görevden ayrılan 18 kişi için gözaltı kararı çıkartıldı.

Altı ilde operasyon düzenlendi

Ankara merkezli altı ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 14 şüpheli yakalandı. Jandarma Genel Komutanlığı'nda ise dördü emekli, üçü kendi isteğiyle istifa etmiş, ikisi ihraç ve sekizi halen astsubay olarak görev yapmakta olan toplam 17 şüpheli hakkında Ankara merkezli beş ilde gözaltı kararı verildi.

11 şüpheli yakalandı

FETÖ ile bağlantısı tespit edilen 14 sağlık çalışanı için Ankara merkezli sekiz ilde gözaltı kararı verildi. Yapılan operasyonlar neticesinde 11 şüpheli yakalandı. Ankesör soruşturması kapsamında örgütle bağlantısı tespit edilen üçü halen TÜBİTAK'ta görevde, biri Savunma Sanayii Başkanlığında görevde, 16'sı ise eski TÜBİTAK çalışanı olmak üzere toplam 20 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi. Gözaltı işlemleri Ankara merkezli beş ilde sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 02:31

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER