Aksaraylı muhtar, otizmli öğrencileri göndermeyi vaadetmiş

Bir ilkokulda eğitim gören otizmli öğrencilerin, diğer çocukların velileri tarafından yuhalanmasının ardından mahalle muhtarının da, "Ben bu çocukları okuldan yollarım" diyerek kampanya düzenlediği ortaya çıktı.

Aksaraylı muhtar, otizmli öğrencileri göndermeyi vaadetmiş

Aksaray'daki Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli öğrencilerin veliler tarafından yuhalandığı iddiaları üzerine TBMM harekete geçti. Meclis'ten bir heyet ve Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, Aksaray'daki okulda inceleme yaptı.

Milletvekiliden çarpıcı açıklamalar

İddiaları araştıran heyette bulunan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Sözcü gazetesinden Başak Kaya'ya, "Veliler kendi aralarında onlar ve bizler diye ayrışmış durumda. Otizmli çocukları okuldan uzaklaştırma vaadiyle oy isteyen bir muhtar da var. Muhtar komisyon üyeleri ile görüşmedi ve kaçtı, kendisiyle görüşemedik" dedi.

Muhtar, komisyonun davetine yanıt vermedi

Arık, Aksaray Valisi Ali Mantı ve İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal ile yapılan toplantıda TBMM Komisyonu Başkanı AK Parti'li Kemal Çelik'in talebiyle Laleli Mahallesi Muhtarı Şükrü Genç'in de çağırıldığını ancak muhtarın yanıt vermediğini belirtti.

"Otizmli çocuklar farklı kapıdan okula giriyor"

Arık şunları söyledi: Olayın her iki tarafında yer alan ailelerle görüştük. Veliler aralarında 'onlar' ve 'bizler' olarak ayrılmış durumda. Çocukların okula ayrı ayrı girip çıktıkları kapı bile ayrı. Kaynaştırma eğitimi adı altında tamamen ayrışmışlar. Otizmli çocukların aileleri üzerlerinde baskı olduğundan şikayet ediyor ve olayı provoke edenlerin okul idaresi ile muhtar olduğunu söylüyor. Bu okulda öğrenim gören 42 özel eğitim öğrencisi, diğer öğrencilerin velileri tarafından yuhalanmıştı.

"Muhtar, otizmli öğrencilerin aleyhine kampanya yapmış"

Sadece okul müdürü hakkında soruşturma açılması da yeterli değil. Bu duruma ortak olan idareciler hakkında da soruşturma açılmalı. Bir yıl önce, bu çocukların okuldan uzaklaştırılması için imza da toplanmış. Muhtar seçim kampanyasını "Ben bu çocukları okuldan yollarım. Sizin çocuklarınız mutlu olacak diye bizim çocuklarımız mutsuz mu olsun" sözleriyle kampanya düzenlemiş. Muhtar bizimle görüşmekten kaçtı. Vali'den muhtar hakkında soruşturma başlatılması ve görevinden el çektirilmesini istedik. Ayrımcılık ve nefret suçu işledi.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER