ABD Kongresi'nin 1915 oylamasına Çavuşoğlu'ndan tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Kongresi'nin Barış Pınarı Harekatı'na misilleme olarak, 1915 tehcirinden yaşanan olayların 'Ermeni soykırımı' olarak kabul edilmesine sert tepki gösterdi. Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise ABD Kongresi'nin tarihi kararını selamladığını söyledi.

ABD Kongresi'nin 1915 oylamasına Çavuşoğlu'ndan tepki

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarını resmen 'Ermeni soykırımı' olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etti. Tasarı 11'e karşı 405 oyla Temsilciler Meclisi'nden geçti. Karar tasarısı Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz ile Demokrat Senatör Bob Menendez tarafından sunulmuştu.

Çavuşoğlu: Utanç verici bir karar

Türkiye'den tasarının kabul edilmesine ilk tepki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Bakan Çavuşoğlu "utanç verici bir karar" diyerek ABD'li vekilleri eleştirdi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Tarihi bir karar

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, karara dair "ABD Kongresi'nin Ermeni soykırımını tanıma yönündeki tarihi kararını selamlıyorum. 296 sayılı karar, milyonlarca soykırım mağdurunun soyundan gelenleri teselli eden; hakikate ve tarihsel adalete hizmet etme yolunda atılmış cesur bir adımdır" açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2019, 01:10

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER