1992'den Bu Yana Dinmeyen Acı Hocalı Katliamı

Tarihler 1992 yılını gösterdiğinde tarihe kara bir leke gibi düşen Hocalı Katliamı gerçekleşecektir, 28 yıldır dinmeyen acıyı sizler için derledik

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan savaşta Ermeni güçlerinin 1992 yılında Hocalı'ya girip acımasızca yaptığı katliam akıllara gelir. 

Ermenilerin yaşlı, kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin yaptığı katliamda, birçok aile tamamen yok olurken bazıları da çok sayıda yakınını kaybetti.

Katliamdan kurtulanlar, yaşadıkları işkencelerin ve yakınlarını kaybetmenin acısını bugün bile hatırlıyor.

Karabağ'ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini Aralık 1991'de işgal eden Ermenilerin sonraki hedefi bölgenin tek havaalanına sahip ve stratejik önem taşıyan Hocalı'yı ele geçirmekti.

Hocalı'nın etrafındaki bütün köy ve yolları tek tek ele geçiren Ermeniler, kasabanın diğer illerle kara yolu bağlantısını kesti.

Ocak ayının başlarından itibaren elektrik verilmeyen Hocalı'nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerinden ibaretti.

25 Şubat 1992'den itibaren Hocalı'ya saldırıya başlayan Ermeniler, bölgedeki Sovyet ordusuna bağlı 366. Zırhlı Alayı'nın bütün araçlarını kullanarak, şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek "Hocalı Katliamı" yapıldı.

Hocalı Katliamı'nda savunmasız durumdaki 106'sı kadın ve 63'ü çocuk, 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı kurtulurken, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi rehin aldı. Bunlardan 150'sinden haber alınamadı.

Katliamda 8 aile tamamen yok edildi, 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 çocuk ise anne veya babasından birini kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 18:19

Hasan Aras


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER