Gazeteci Serdar Akinan,Suriye'deki sanayi tesisleri ve çeşitli tarım alanlarının Türkiye'deki tanınmış bazı kişilerce yağmalandığını öne sürdü. Akinan'a göre yağmalamada ismi geçenler arasında bir gazetenin Ankara temsilcisinin eşi ve bir bakanın kardeşi de var.

Gazeteci Serdar Akinan, bir belgesel çekimi için bulunduğu Suriye'de edindiği bilgileri aktarırken, ülkedeki sanayi tesislerinin ve zeytinyağının yağmalandığına ilişkin çarpıcı ayrıntıları dile getirdi.

KRT TV'de katıldığı programda Akinan, şunları söyledi:

5 yaşındaki Zeynep'in kahreden ölümü...15 gün sonra ölümüne neden olan sürücüye tahliye! 5 yaşındaki Zeynep'in kahreden ölümü...15 gün sonra ölümüne neden olan sürücüye tahliye!

"Ben bir begeselle uğraşıyorum, IŞİD belgeseli, Türkiye'ye IŞİD saldırıları gibi bir şey. 15 gündür ben bölgede, Güneydoğu'da geziyorum. Öyle şeyler konuşuluyor ki... Araziye çıkınca görüyorsun. İnanamayacağınız isimler Suriye'nin yağmalanmasında, çok ünlü bir gazetecinin eşi olduğu söyleniyor.

Fabrikayı yağmalamış. Gidiyorsun, çok üst düzey bir, çok üst düzey bir adamın oğlu, PKK'nin kontrol ettiği... (Araya girilip hangi gazeteci olduğu soruluyor) Bir kadın Ankara temsilcisinin eşi, Suriye'nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam ya...

Bir sanayi bölgesi, insanlığa karşı suçlarda yargılanacak boyutta. Bir ülkenin bir sanayi tesisini, ya İzmit bölgesini yağmalıyorsun...

Suriye'nin en önemli sanayi tesislerinin bulunduğu bölge yağmalandı. Sökülüp fabrikalar getirildi. Bu operasyonu yapan firmanın sahibinden bahsediyorum. Bunun Ankara'daki ilişkileri kim? Bunun eşi, gazeteci hanımefendi kimlerle ne kadar ilişki içinde?

‘TONLARCA ZEYTİNYAĞI YAĞMALANIYOR’

Bölgede yasadışı petrol ve zeytinyağı ticaretinden de söz eden Akinan, "Güneydoğu kaynıyor. Petrol ticareti yapılıyor Güneydoğu'da. Şu anda Suriye'nin kuzeyindeki petroller, ABD şirketleri, oradan Barzani üzerinden geliyor. Barzani'nin kontrolündeki bölgelerden petrol Türkiye'ye geliyor.

Zeytinyağı işi var inanamazsın. Şu anda zeytin ağaçların söküp getiriyorlar. Zeytinyağı işini yapan firma bir bakanın kardeşi. Tonlarca zeytinyağı yağmalanıyor, getiriliyor satılıyor" dedi.

‘VEYİS ATEŞ SİNEK, TURBUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE’

Bölge kaynıyor ya” diyen Akinan, “Bunlar oradaki bürokratlarla konuşuyorum, daha önceden tanıdığım güvenlik aygıtı içindeki insanlar, hem uzman hem de devletin hakikaten yıllardır gelmiş silsile içinde önemli kilit noktasında insanlar. Bir muhabbetim var, 30 yıllık gazeteciyim. Anlatıyor, ya sorma diyor, inanılmaz şeyler oluyor burada diyor.

Veyis Ateş'i biz konuşuyoruz. Veyis Ateş sinek. Turbun büyüğü heybede. Neler var? Bütün bu resme baktığımda bir çöküş yaşanıyor şu anda...” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Akinan'ın açıklamalarının ardından konu sosyal medyanın gündemine yerleşti, herkes Gazeteci Hande Fırat'ı konuştu. 

İddiaya göre "Bir gazetenin Ankara temsilcisinin eşi" dediği isim Hande Fırat'ın eşi Murat Özvardar idi. Hande Fırat'ın siyasi bir takım isimlerle yakınlık kurduğu kulislerde daha önce de konuşulmuştu. İkilinin düğün törenine siyasetin pek çok ünlü ismi katılırken, 17-25 Aralık operasyonlarında ismi geçen Egemen Bağış ile de yer aldığı fotoğraf tekrar gündeme geldi. 

hande fırat egemen bağış

ÖZVARDAR PROFİL

Öte yandan Suriye’de bir organize sanayi bölgesini yağmalayıp Türkiye’ye getirdiği iddia edilen Hande Fırat'ın kocası Murat Özvardar'ın Süleyman Soylu ile fotoğrafı ortaya çıktı. Özvardar daha önce de sosyeteye verdiği kokain partilerinden dolayı göz altına alınmıştı.

özvardar ve soylu

Bir tartışmalı mesele de Fatih'te bulunan İmra Derneği.. Kurucusu AK PArti  İstanbul  Milletvekili Sare Aydın...  Derneğin amacı ise sığınmacıların ağırlıkla Suriyelilerin ticari faaliyetlerde bulunarak kalkınması.. Gündeme gelen iddialar sonrası Gazeteci Hande Fırat'ın söz konusu derneğin kurucuları arasında yer alması tartışmalara neden oldu. 

imra yönetim kurulu