İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde şartları oluşmayan bir firmaya ihale verilmesiyle ilgili "ihaleye fesat karıştırma" suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşma bugün saat 14.00'te başladı.

İddianamede, İçişleri Bakanlığı tarafından ihbar edilen Ekrem İmamoğlu, Cem Ülken, Fidan Gül, Hasan Çetin, Hilal Çuhadar, Mehmet Hepgül ve Türkan Demirel Dişisağlam şüpheli olarak yer almıştı. İddianamede, 29 Aralık 2015 tarihinde "Kültür Merkezlerinde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi" ihalesi sırasında İmamoğlu'nun Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu, diğer sanıkların ise belediyede müdür ve personel olarak görev yaptıkları belirtilmişti.

Atatürk anıtına saldırı! Alçaklık bitmiyor Atatürk anıtına saldırı! Alçaklık bitmiyor

İddianamede, kamu kurumu statüsüne haiz Beylikdüzü Belediye Başkanlığı'nın 250 bin 86 lira fazladan para ödemesine ve neticede 250 bin 86 lira tutarında kamu zararına neden oldukları iddia edilmişti.

Savcılık, Ekrem İmamoğlu, Cem Ülken, Fidan Gül, Hasan Çetin, Hilal Çuhadar, Mehmet Hepgül ve Türkan Demirel Dişisağlam hakkında "ihaleye fesat karıştırma" suçundan ayrı ayrı 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemişti. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu'nun "Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma" başlıklı siyasi yasak olarak bilinen 53. maddesinin uygulanması da talep edilmişti.

Ekrem İmamoğlu'na siyasi yasak istenen davada yeni gelişme!

İBB Basın Danışmanlığı ise yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan incelemeye rağmen Ekrem İmamoğlu'nun ihale yetkisi ve imzası ile talimatı veya yönlendirmesi olmadığının belirtildiğini ve bilirkişinin de herhangi bir ihaleye fesat konusunda bulguya rastlamadığını ifade etti. İtirazların reddedildiği ve davanın açıldığı belirtildi.

Ekrem İmamoğlu'na siyasi yasak istenen davada yeni gelişme!

Ekrem İmamoğlu daha önce de 31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret" suçundan 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası almıştı. Bu karar ise İstinaf Mahkemesi'ne taşınmıştı.

Editör: Gülşah Acun