Spotify'da 2019'da en çok hangi şarkıcılar dinlendi?

Spotify'ın verilere göre 2019 yılının dünya genelinde en çok dinlenen şarkıcısı rapçi Post Malone olurken, ülkemizde ise Ezhel ilk sırada yer aldı.

Spotify'da 2019'da en çok hangi şarkıcılar dinlendi?

2019'un sonuna yaklaşırken teknoloji şirketleri tarafından yıl sonu listeleri açıklanmaya başladı. Online müzik platformu Spotify'ın açıkladığı verilere göre 2019 yılının dünya genelinde en çok dinlenen şarkıcı ünlü rapçi Post Malone oldu. 

Türkiye'de en çok dinlenen isim: Ezhel

Ezhel, geçen seneki yerini koruyarak, Türkiye'de 2019 yılının en çok dinlenen sanatçısı olurken, yılın şarkısı da yine Ezhel'den geldi; Felaket, 2019'un en çok dinlenen şarkısı olarak zirvedeki yerini aldı. Billie Eilish'in When We All Fall Asleep, Where Do We Go? adlı albümü Spotify'da dünya genelinde 2019 yılının en çok dinlenen albümü oldu. Ben Fero'nun Orman Kanunları albümü Türkiye’de 2019 yılının en çok dinlenen albümü olarak birinci sırada yer aldı.

Dünyada en çok dinlenen isim: Post Malone

2019 Özeti (Wrapped) verilerine göre Post Malone, Spotify'da dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı oldu. 6,5 milyar dinlenme ile rapçi, şarkıcı/söz yazarı Post Malone ilk kez, Spotify 2019 Özeti listesinde zirveye yükseldi. 

Türkiye'de rapçiler zirvede

Webrazzi'den Gözde Ulukan'ın haberine göre, Türkiye'de zirvenin ilk 3 koltuğunu yine rap sanatçıları doldurdu. Ezhel'i sırasıyla Ben Fero ve Sagopa Kajmer takip etti. Listenin 4. sırasında popun kraliçesi Sezen Aksu Top 5 listesindeki tek kadın olarak öne çıkarken, sevilen indie rock grubu Yüzyüzeyken Konuşuruz 5. sırada yer aldı. Türkiye'de en çok dinlenen Top 5 erkek sanatçılara baktığımızda rap, en çok dinlenen Top 5 kadın sanatçılara baktığımızda ise pop üstünlüğü ortaya çıktı. Listeyi daha da genişletirsek, en çok dinlenen Top 10 sanatçı listesinin 9'u lokal sanatçılardan oluşurken, listedeki tek yabancı sanatçı ise 6. sırada bulunan Billie Eilish oldu.

En çok dinlenen albüm Bilie Eilish'den geldi

Billie Eilish ve Ariana Grande, dünya genelinde Spotify'da 2019 yılının en çok dinlenen ikinci ve üçüncü sanatçıları oldu. Billie Eilish, sadece bu sene 6 milyarın üzerinde dinlenme başarısı elde etti ve sanatçının When We All Fall Asleep, Where Do We Go? adlı albümü 2019 yılının dünya genelinde en çok dinlenen albümü oldu. Böylece Spotify 2019 Özeti listesinde ilk kez bir kadın sanatçının albümü zirvede yer aldı. Oldukça popüler olan albümü Thank U, Next'i şubat ayında yayınlanan Ariana Grande, dünya genelinde 2019 yılının en çok dinlenen sanatçılar listesinde üçüncü sıraya yerleşti. 

Taylor Swift de listede

2019, müzikseverlerin Taylor Swift'e de büyük ilgi gösterdiği bir yıl oldu. Sanatçı, Lover albümünün hit şarkıları Me! ve You Need to Calm Down'un ardından 2019 yılının en çok dinlenen üçüncü kadın sanatçısı olarak Top listesindeki yerini aldı.

Ben Fero'nun albümü Türkiye'nin ilk sırasında

Türkiye'de 2019 yılının en çok dinlenen Top 5 albümü listesinin zirvesinde Ben Fero'nun Orman Kanunları albümü yer aldı. Bu rap albümünü sırasıyla, yine bir rap albümü olan Ezhel'in Müptezhel'i, Top 5 listesindeki tek yabancı albüm olan Billie Eilish'in When We All Fall Asleep, Where Do We Go? çalışması, indie rock grubu Yüzyüzeyken Konuşuruz'un Akustik Travma'sı ve Ufuk Beydemir'in Sevda Gibi albümü takip etti. Türkiye'de en çok dinlenen Top 5 albümde, rap, pop ve indie/rock gibi üç müzik türünün çeşitliliği listeye yansıdı.

Globalde en çok dinlenen şarkı: Señorita

Shawn Mendes ve Camilla Cabello'nun Señorita adlı şarkıları, 1 milyar dinlenme ile yılın en çok dinlenen şarkısı olurken, Eilish'in hit şarkısı Bad Guy ise 990 milyon dinlenme ile listenin ikinci sırasında yer aldı. Malone'nun, Spider-man: Into the Spider-Verse'te Swae Lee ile ortak çalışması Sunflower, 2019 yılının en çok dinlenen üçüncü şarkısı olurken, Ariana Grande'nin 7 Rings'i ise yılın en çok dinlenen 4. şarkısı olarak listedeki yerini aldı. 2019 yılının Top 5 şarkı listesinin son sırasına iseLil Nas X ve Billy Ray Cyrus'un Old Town Road-Remix çalışması yerleşti.

Türkiye'den en çok dinlenen şarkı: Felaket

Türkiye'de en çok dinlenen Top 5 şarkı listesinin zirvesinde Ezhel'in Felaket şarkısı yer aldı. Ezhel'in sevilen şarkısını, Norm Ender'den Mekanın Sahibi, Ben Fero'dan Biladerim İçin, Ufuk Beydemir'den Ay Tenli Kadın ve Reynmen'in Ela şarkıları takip etti. Top 10 şarkı listesinde baktığımızda 10 şarkıdan 8'i rap dünyasından gelirken, listenin 4. sırasında bulunan Ufuk Beydemir’in Ay Tenli Kadın ve 10. sırasında yer alan Feride Hilal Akın'ın Yok Yok şarkıları, rap müzikten farklı olarak pop türünde listeye giren iki şarkı olarak öne çıktı.

Spotify, kullanıcılarının en çok dinledikleri sanatçı, şarkı, müzik, müzik türü ve podcast'leri görebildikleri, bunun yanı sıra, sene boyunca kaç dakika müzik dinledikleri, kaç şarkı beğendikleri gibi eğlenceli bilgilerin de bulunduğu Kişisel Spotify 2019 Özeti (Wrapped) istatistiklerini de açıkladı. İstatistiklere buradan ulaşmak mümkün.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 03:02

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER