Instagram'da ideal görüntü oranı nasıl seçilir?

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Instagram'da paylaşılacak fotoğrafların ideal boyutları ne olmalı? Hangi fotoğraf için hangi görüntü oranı tercih edilmeli? Detaylar haberimizde...

Instagram'da ideal görüntü oranı nasıl seçilir?

Sosyal medyanın en bilinen mecrası olan fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'ın şart koştuğu görüntü oranları, çok beğenerek çektiğiniz bir manzara fotoğrafını veya kendi fotoğrafınızı Instagram’a beğendiğiniz şekilde yükleyememenize neden olabiliyor.

Instagram'ın görüntü oranları neler?

Webtekno'nun derlediği habere göre; Instagram, ilk zamanlarda çok küçük bir görüntü oranı verse de farklı güncellemelerle bu oranları yükseltti. Şu anda Instagram, kullanıcıların fotoğraflarını standart olarak 1080 piksel genişlikte yüklemelerini şart koşuyor ancak fotoğrafın uzunluğu konusunda bir sınır olsa da herhangi bir standart belirlenmemiş.

Yüklenen fotoğraflar kırpılıyor

Instagram'a yükleyeceğiniz fotoğrafın uzunluğu, 566 piksel ile 1350 piksel arasında değişkenlik gösterebiliyor. Elbette Instagram, seçtiğiniz fotoğrafı bu boyutlara sığdırabilmek için kırpıyor ve bu da genellikle fotoğrafın güzelliğini bozuyor.

Görüntü oranı nasıl ayarlanıyor?

Instagram, platform fark etmeksizin paylaşılacak fotoğrafı paylaşılabilecek en yüksek kaliteli çözünürlükte paylaşıyor. Eğer Instagram'ın sınırlarından yüksek bir fotoğraf yüklemeye kalkarsanız, program fotoğrafı kendi sınırlarına göre küçültüyor. Aynı durum düşük çözünürlükteki bir fotoğraf yüklenirse de gerçekleşiyor ve bu durum görüntü kalitesini önemli ölçüde bozuyor.

Fotoğrafı büyültüp küçültebilirsiniz

Instagram, kendi getirdiği bir özellik ile fotoğrafı küçültüp büyütmenize izin veriyor. Bunu yapmak için fotoğraf paylaşma ekranına geldiğinizde, fotoğrafın sol alt köşesindeki küçük düğmeye tıklamanız gerekiyor. Fazla etkili olmasa da bu özellik, fotoğrafın boyutunu istenilen boyutlara bir adım daha yaklaştırabiliyor.

Hangi fotoğraf için hangi görüntü oranını seçmeliyim?

Fotoğraflar çekildi, düzenlemeler tamamlandı ve iş paylaşmaya geldiğinde fotoğrafların boyutları, profilin ve fotoğrafın güzelliği için fazlasıyla önem taşır. Bu yüzden bir fotoğrafı paylaşmadan önce boyutunu ayarlamak gereklidir.

Portre fotoğrafların oranı 1080x1350 piksel

Manzara ve benzeri fotoğraflarda genel olarak geniş ve kısa boyutlu oranlar tercih edilir. Kişisel fotoğraflar paylaşırken ise fotoğrafın portre görüntü oranı olan 1080x1350 çözünürlüğe sahip olması, daha iyi görüntü sunacaktır. Elbette bu durum, çektiğiniz fotoğrafın içeriğine ve boyutlarına göre değişkenlik gösterecektir.

Instagram Hikayeler'de durum nedir?

Instagram'ın Hikâye özelliğine attığınız fotoğraf ve videolar standart olarak 1080x1920 çözünürlüğe sahip oluyor ancak bu boyutlar, paylaşma ekranında değiştirilebiliyor. Bu alana atılan videoların en fazla 15 saniye olabileceğini söylemekte de fayda var.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 21:47

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER