Instagram'da beğeni sayısı ne zaman gizlenecek?

Sosyal paylaşım sitesi Instagram, geçtiğimiz aylarda beğeni sayısının gizlenmesi üzerinde çalıştıklarını ve bu değişikliğin 7 ülkede test edilmeye başlandığını duyurmuştu. Bu özelliği farklı ülkelerde de denemeye başlayacağını açıklayan şirket, kısa zaman içerisinde tüm dünyada beğeni sayısının sadece gönderi sahibinin görebileceğini paylaştı.

Instagram'da beğeni sayısı ne zaman gizlenecek?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Instagram, birçok güncelleme ve yenilik ile birlikte kendini canlı tutmaya çalışıyor. Uygulamada son zamanlarda gerçekleşen bazı değişiklikler ise yeni bir deneyim sağlamayı amaçlıyor.

'Takip' sekmesini de kaldırmışlardı

Şirket, bundan birkaç ay önce beğenilerin gizleneceğini duyurmuştu. Yapılan bu güncelleme ile artık gönderilerdeki beğeniler yalnızca paylaşımı yapan kişiye gösterilecek ve bunun dışında kimse beğeni sayısını göremeyecek. Bu duyurunun üzerinden biraz zaman geçmesinden sonra Instagram, bildirim yerindeki 'Takip' sekmesini de kaldırarak uygulamayı daha kişisel bir platform haline getirmişti. Şimdi ise Instagram'ın beğeni gizleme özelliği, farklı ülkelerde denenmeye başlayacak.

Test edilen özellik, dünyaya açılacak

Instagram'ı daha kişisel bir platform haline getirecek olan güncelleme, şu anda 7 ülkede test ediliyor. Kanada, İtalya, İrlanda, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda'da test edilen özellik, yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nde de test edilmeye başlanacak ve şirketin bundan sonraki adımı, özelliği tüm dünya ülkelerinde test etmek olacak.

Facebook da beğenileri gizlemeye hazırlanıyor

Özelliğin tam olarak bütün ABD eyaletlerinde test edilmeyeceğini belirten Instagram CEO'su Adam Mosseri, ülkenin yalnızca belirli eyaletlerinde bu özelliğin erişilebilir olacağını belirtti. Instagram'ın beğenileri gizleme girişiminden sonra Facebook da bu furyaya katılma kararı aldı ve beğenileri gizleme özelliğini Avustralya'da test etmeye başladı.

Yeni gelişmeler sosyal medya fenomenlerini nasıl etkileyecek?

Instagram ve Facebook, dünyanın en büyük sosyal medya platformları olmasına rağmen artık yavaş yavaş kişisel bir platform haline gelmeye başladı ve bu durum sosyal medya fenomenlerini de etkileyebilir gibi duruyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 06:31

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER