Rize'de çay hasadı hazırlıkları başladı

Bahar aylarının gelmesiyle beraber Rize'de çay hasadı hazırlıkları da başladı. Çaylarını toplamak için tarlalarına giren çiftçiler, özenle çayları temizliyor.

Rize'de çay hasadı hazırlıkları başladı

Çiftçiler hasadın başlangıcında önce çaylıklarını budayarak işe başlıyor, sonrasında çaylıkları yaprak kalmayacak şekilde topraktan 20 cm kadar tekrar buduyor. Budama işleminin ardından çiftçiler bu çaylıkları temizliyor. Daha sonra çaylığın otunu temizleyen çiftçiler yağmursuz günlerde ise gübrelerini çaylıklarına serpmeye başlıyor. Her taraf budanmış çaylık olmadığı için çaylıklara gübreler dipten veriliyor. Eğer serpilen gübre yaprakların üzerinde kalırsa çaylığa ciddi anlamda zarar vererek yaprakları yakıyor ve çayın verimini azaltıyor. Çay üreticileri tarım arazilerinde budama gerçekleştirmezse çayını o yıl içerisinde ÇAYKUR’a satamıyor. Böylelikle özel sektöre çay satmak zorunda kalıyor.

Her yıl çay kırma işlemi yapılıyor

ÇAYKUR böylelikle çaylıklarda budamayı zorunlu kılarak, çay bitkilerinin tazelenmesini sağlamış oluyor. Çay kırma işlemi olarak bilinen budama işlemini gerçekleştirdiklerini şimdi ise sıranın gübrelemeye geldiğini dile getiren Mükremin Çetinoğlu “Önce çay kırdık, şimdi gübre veriyoruz. Her yıl çaylıklarımızın 5’te 1’i kırılıyor. Böylelikle çay arazileri 5 yılda bir yenilenmiş oluyor. İşte önce çaylar kırıldı, şimdide gübreleme işlemi başladı. Mayıs ayı gibi de çaya başlarız inşallah. Havalar bugünlerde iyi Allah’a şükürler olsun. Soğuktu ama son zamanlarda daha iyi oldu. Rizelilerin deyimiyle bu havalar tam gübre havası. Bu yıl çay iyi olacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. 

"Çay fiyatlarına zamlar iyi olur umarız"

Çay tarım arazilerinin bakımlarının yavaş yavaş bittiğini ve şimdi sıra çayın toplanmasına gelindiğini dile getiren Nermin Çetinoğlu hükümetin çay fiyatına yapacağı zammında iyi bir miktarda olmasını temenni ettiklerini dile getirdi. Çetinoğlu “Çaya başladık. Çayı kırdık. Şimdi gübre veriyoruz. Ondan sonra toplayacağız. İnşallah olacak. Kar yağmadı. Olmayabilir. Olabilir de. Oray Allah bilir. Üstüne verirsek çay yanar. Aşağıdan veriyoruz. Gübreyi üstten verirsen, gübre dalında kalır, çay yanar. Rizeli olup da bunu bilmeyen yok. Havalar soğuktu. Bir-iki gündür havalar biraz daha iyi. İnşallah da böyle gider. Güzel de bir çay alırız. Güzel de bir para alırız. İnşallah da devletimiz güzel bir para verir. Verirse seviniriz” şeklinde konuştu. 
                           

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER