Şenay Didem Kuzu'nun polisiye romanı 727'den Kaçış çıktı!

Amerika Havacılık Tarihi’nin çözülemeyen en esrarengiz olayı Türk gazeteci-yazar, İngilizce öğretmeni ve çevirmen Şenay Didem Kuzu tarafından kaleme alınan polisiye türündeki romanla okurların karşısına çıktı. “FBI'ın aranan ismi D.B. Cooper" alt başlığıyla raflardaki yerini alan “727'den Kaçış”, Gülnar Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Şenay Didem Kuzu'nun polisiye romanı 727'den Kaçış çıktı!

Amerika Havacılık Tarihi’nin çözülemeyen en esrarengiz olayı Türk gazeteci-yazar, İngilizce öğretmeni ve çevirmen Şenay Didem Kuzu tarafından kaleme alınan polisiye türündeki romanla okurların karşısına çıktı.

Şenay Didem Kuzu'nun polisiye romanı 727'den Kaçış çıktı!

“FBI'ın aranan ismi D.B. Cooper" alt başlığıyla raflardaki yerini alan “727'den Kaçış”, Gülnar Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

"ÇOK HEYECANLI VE DEVAMI GELECEK"

FBI'ın yarım asırdır bulamadığı, tarihin en ünlü hava korsanı D.B. Cooper'ın ilginç öyküsünü anlatan kitabı için Kuzu “İlk romanım olması çok heyecanlı ve devamı gelecek. Tarihin en ünlü hava korsanı Cooper'a ne olduğunu okuyucu keşfedecek” dedi.

Romanın kahramanları arasındaki ilişkilerin arasındaki denklemler, ana karakter olan Türk bir gazetecinin havacılık tarihinin en tuhaf gizemini sorgulamasıyla birleştiriliyor.

Kuzu, “727'den Kaçış”ta Türk bir kadın başkahramanla tanıştırıyor okuru: FBI'ı yıllardır meşgul eden bir olayı aklı, tecrübesi, sakinliğiyle çözen uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Ayten Pearse...

Kitaptaki diğer Türk karakter ise ABD Donanması özel kuvvetleri Navy Seal'in eski mensubu bir doktor. Acil servis hekimi olarak görev yapan doktor Hussein Bal, çocukluğunun kısa bir dönemini Türkiye'de geçirmiş, zeki, entelektüel biri. Mücadeleci bir karakter olan Hussein'in Cessna 206 tipi uçakla gezintisi de okuru meraka sürüklüyor.

Roman gerçekçi atmosferi, güçlü diyalogları ve başarılı kurgusuyla, okuruna özgün bir dil ve aksiyon dolu bir serüven vadediyor.

Dan Cooper, 1971'de bir paraşüt ve vücuduna bağladığı 200,000 dolarla Mexico City'ye yol alan uçaktan atlamıştı.

İsmi gazetelerdeki yanlış bir yazım hatasından sonra D.B. Cooper olarak kalmıştı.

Cooper'ın uçağın arka kapısından atlaması üzerine uçak kapılarının uçuş esnasında açılmasını engellemek için takılan pime Cooper Pimi adı verilmişti.

Şenay Didem Kuzu'nun polisiye romanı 727'den Kaçış çıktı!

Olayla ilgili daha önce dört kitap yazılmıştı. Yazarlardan ikisi olayı araştıran ajanlardı.

Aynı zamanda 1980 yılında "The Pursuit of D.B.Cooper" adında, Robert Duvall'ın oynadığı filmi çekildi.

Dünyada büyük bir hayran kitlesi olan Prison Break dizisinin ana hikayesinin önemli bir bölümünde de bu konu işleniyor.

ŞENAY DİDEM KUZU KİMDİR?

Şenay Didem Kuzu, Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. 2014 yılında Fransa'nın Strazburg kentinde Uluslararası Hukuk alanında eğitimlere katılmıştır.

Şenay Didem Kuzu'nun polisiye romanı 727'den Kaçış çıktı!

Kurgu edebiyatla ilgilenmeden önce İngilizce öğretmeni, daha sonra TRT'de Dış Haberler Servisi'nde haber muhabiri olarak çalışmıştır. Avrupa İtalya'nın İngilizce yayın yapan ve önde gelen gazetelerinden The Italian Insider'da AB ve Türkiye-İtalya ilişkileri başta olmak olmak üzere uluslararası ilişkiler alanında analizler yazmıştır.

Halen akademik çalışmalarına devam etmektedir. Gaziantep'te doğup Mersin'de büyüyen Kuzu, Ankara'da yaşamaktadır. Daha önce yayınlanmış bir çeviri kitabı bulunmaktadır. Çok sayıda dergide makaleleri yayınlanan Kuzu'nun "727'den Kaçış" adlı polisiye içerikli bu eseri aynı zamanda ilk romanıdır.

Şenay Didem Kuzu'nun polisiye romanı 727'den Kaçış çıktı!

Ferit Selim Ural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER