Sabahattin Ali Ölümünün 72. Yılında Anılıyor... İşte Sabahattih Ali'nin Eserleri ve Hayat Hikayesi

72 yıl önce bugün trajik bir şekilde hayatını kaybeden ünlü yazar Sabahattin Ali, 41 yıllık kısa hayatında çok önemli roman ve hikayelere imza attı. Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kağnı, Ses gibi Türk edebiyatında önemli yere sahip eserler bırakan Sabahattin Ali'nin biyografisi merak konusu oldu. Peki Sabahattin Ali kimdir? Sabahattin Ali eserleri hangileri? Sabahattin Ali hayat hikayesini haberimizde bulabilirsiniz...

Sabahattin Ali Ölümünün 72. Yılında Anılıyor... İşte Sabahattih Ali'nin Eserleri ve Hayat Hikayesi

Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kağnı, Ses gibi kült olmuş eserleriyle bilinen Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Sabahattin Ali, ölümünün 72. yılında anılıyor... Edebiyatseverler, "Sabahattin Ali kimdir?", "Sabahattin Ali kaç yaşında, nasıl öldü?", "Sabahattin Ali biyografisi" ve diğer detayları NEOHABER.net okurları için derledik...

SABAHATTİN ALİ KİMDİR?

Ünlü yazar Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907'de o dönem Edirne Vilayeti'nin Gümülcine Sancağı'na bağlı, bugün ise Bulgaristan'ın Kırcaali şehrinde yer alan Eğridere'de doğmuştur. Babası piyade yüzbaşısı (Cihangirli) Selahattin Ali Bey'in görev yerlerinin sık sık değişmesi dolayısiyla, ilköğrenimini İstanbul, Çanakkale ve Edremit'in çeşitli okullarında tamamlamıştır. 1921'de Edremit'e göçtüklerinde bölge Yunan işgalinde olduğu için emekli olan babası aylığını alamamış ve aile çok zor günler geçirmiştir. İlkokulu bitirdikten sonra parasız yatılı olarak Balıkesir Öğretmen Okulu'na giren Sabahattin Ali, beş yıl burada okumuş, daha sonra 1926'da İstanbul Öğretmen Okulu'nda mezun olmuştur. 1 yıl kadar Yozgat'ta ilkokul öğretmenliği yapmış, Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazanarak Almanya'ya giderek iki yıl orada okumuştur (1928-1930). Yurda döndükten sonra Aydın ve Konya ortaokullarında Almanca öğretmenliği yapmıştır.

Konya'da bulunduğu sırada, bir arkadaş toplantısında Atatürk'ü yeren bir şiir okuduğu iddiasıyla tutuklanmış (1932), 1 yıla mahkum olarak Konya ve Sinop cezaevlerinde yatmış, Cumhuriyetin 10. yıl dönümü dolayısıyla çıkarılan af yasasıyla özgürlüğüne kavuşmuştur (1933). Cezaevinden çıktıktan sonra Ankara'ya giden Sabahattin Ali, Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurarak yeniden göreve alınmasını istemiştir. Dönemin bakanı Hikmet Bayur'un 'eski düşüncelerinden vazgeçtiğini ispat etmesini' istemesi üzerine 15 Ocak 1934 günü Varlık dergisinde 'Benim Aşkım' adlı şiirini yayımlayarak Atatürk'e bağlılığını göstermeye çalışmıştır. Aynı yıl Bakanlık Neşriyat Müdürlüğü'ne alınmış, Ankara II. Ortaokul'da öğretmenlik yapmıştır.

16 Mayıs 1935 günü Aliye Hanım ile evlenmiş, 1936'da askere alınmış, 1937 Eylül'ünde kızı Filiz Ali dünyaya gelmiştir. Yedek subay olarak askerliğini Eskişehir'de tamamlamış, 10 Aralık 1938 de Musiki Muallim Mektebi'nde Türkçe öğretmeni olarak göreve başlamıştır. 1940 yılında tekrar askere alınmış, askerliğini yaptıktan sonra Ankara Devlet Konservatuarı'nda Almanca öğretmenliği yapmıştır (1941-1945). 'İçimizdeki Şeytan' romanı milliyetçi kesimde büyük tepki toplamıştır. Hüseyin Nihal Atsız'ın hakkında yazdığı hakaret dolu bir yazıya karşılık dava açmış, dava sırasında çok sıkıntı çekmiştir. 1944 yılında davayı kazanmasına rağmen tepkilerden kurtulamamıştır. Olaylı duruşmalar sonunda bakanlıkça görevinden alınmış, İstanbul'a giderek gazetecilik yapmaya başlamıştır (1945). Ancak fıkra yazdığı La Turquie ve Yeni Dünya gazeteleri, iktidarın kışkırtmasıyla meydana gelen Tan olayları sırasında tahrip edilince işsiz kalmış, Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz ile Marko Paşa, Malum Paşa, Merhum Paşa, Öküz Paşa gibi siyasal mizah dergilerini çıkarmıştır (1946-1947). Ancak, bu gazeteler tek parti iktidarının baskılarıyla karşılaşmış, dergilerin isimlerindeki Paşa ifadesiyle İsmet İnönü ile alay edildiği iddiası ile kapatılmış, yazılar ve yazarları hakkında kovuşturmalar açılmıştır.

Sabahattin Ali dergilerde çıkan yazılarından dolayı 3 ay hapis yatmış, karşılaştığı baskılardan bunalmıştır. Ali Baba dergisinde yayımladığı 'Ne Zor Şeymiş' başlıklı yazıda, içinde bulunduğu durumu şöyle anlatmaktadır: "Çalmadan, çırpmadan bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi."

SABAHATTİN ALİ NASIL ÖLDÜ?

Bir başka dava nedeniyle 1948'de Paşakapısı cezaevinde 3 ay yatmıştır. Çıktıktan sonra zor günler geçirmeye başlamış, işsiz kalıp, yazacak yer bulamamıştır. Yurt dışına gidebilmek için pasaport almak istemiş, alamamıştır. Yasal yollardan yurt dışına çıkma olanağı da bulamayınca Bulgaristan'a kaçmaya karar vermiş fakat para karşılığı anlaştığı Ali Ertekin adlı kaçakçı tarafından 2 Nisan 1948 günü Bulgaristan sınırında şaibeli bir şekilde öldürülmüştür.

SABAHATTİN ALİ KAÇ YAŞINDA ÖLDÜ?

Trajik şekilde hayatını kaybeden Sabahattin Ali, öldüğünde 41 yaşındaydı.

SABAHATTİN ALİ'NİN ESERLERİ

Roman
Kuyucaklı Yusuf (1937)
İçimizdeki Şeytan (1940)
Kürk Mantolu Madonna (1943)
Öykü
Değirmen (1935)
Kağnı (1936)
Ses (1937)
Yeni Dünya (1943)
Sırça Köşk (1947)
Şiir
Dağlar ve Rüzgâr (1934)
Kurbağanın Serenadı (1937)
Öteki Şiirler (1937)
Oyun
Esirler (1936)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 23:44

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER