Lokmacı furyası hüsranla sona erdi

İstanbul Şekerciler ve Pastacılar Odası yetkilerinin verdiği bilgilere göre şu an İstanbul'da açılan üç lokmacıdan biri kapandı. Odaya kayıtlı 1100 dükkan bulunuyor. Dükkanını devredenler, 25 bin TL'ye satın aldıkları tezgahlarını 10 bin TL'ye satışa çıkarmış durumda.

Lokmacı furyası hüsranla sona erdi

Bir zamanlar önünde kuyruklar oluşan yeni nesil lokma tatlısı furyası bitti.... İstanbul'da son dönemde her köşe başında görmeye alıştığımız yeni nesil lokmacılar, teker teker kepenkleri indirmeye başladı.

25 bin TL'ye aldılar, 10 bin TL'ye satıyorlar

İstanbul Şekerciler ve Pastacılar Esnaf Odası'nın bilgilerine göre megakentte açılan üç lokmacıdan biri kapandı. İşi yapanlar, bir lokmacı dükkanı açmanın maliyetinin 100 bin TL'ye kadar çıktığını söylüyor. Bir lokma tezgahının maliyeti 25 bin TL'yi buluyor. Dükkanını kapatanlar tezgahlarını 10 bin TL'ye satıyor.

"Sektör bir balondu, artık patladı"

Kültürümüzde geleneksel hale gelen lokmanın içine lezzetli bir dolgu ve çeşitli soslar eklenerek servis edilen lokmacıların neden hızla kepenk indirdi? Gazetecilik mezunu bir lokmacı, artık caps'lere konu olduklarını, skeçlerinin bile yapıldığını belirterek, "Piyasa kendini çok hızlı tüketti. Çiğ köfteciye döndük, patır patır açılıp kapanıyoruz. Sektör bir balondu ve patladı" diyor.

Modern lokmacılar neden hızla kapanıyor?

Sözcü'den Sibel Gülersöyler'in haberine göre, İstanbul'un işlek caddelerinde açılan lokmacıların önlerinde biriken kuyruklardan eser kalmadı. Peki, ne oldu da yıllardır modası geçmeyen klasik lokma, modernleşmeye başladığı anda vatandaşlar tarafından kabul edilmedi?

İyi bir lokmacı dükkanı açmanın maliyeti 100 bin TL

Öncelikle bir lokmacı dükkanı açmak, iç dekorasyonu ve malzemeleri ile birlikte yaklaşık 100 bin liraya mal ediliyor. Günde ortalama 80-100 kişinin geldiği bir dükkanda, porsiyon başı 15 liradan günde ortalama 1200-1500 lira kazanç elde ediliyor.

Lokma posyionları 8-25 TL arasında değişiyor

Özellikle gençler arasında oldukça moda olan yeni nesil lokma, orta yaş ve yaşlılar tarafından tercih edilmiyor. Beşiktaş, Kadıköy, Yeşilköy başta olmak üzere pek çok yerde süslü tabelalar ve ışıklandırmalar ile karşımıza çıkıyor. Lokmacılar genel olarak saat 12'de açılıyor ve çoğunda ortalama 6-7 personel çalışıyor. Sade bir lokmanın fiyatı 8 TL'den başlarken bu rakam içindeki karışım ve üzerine dökülen sosa göre 25 TL'ye kadar çıkabiliyor.

Üç lokmacıdan ikisi kapandı

İstanbul Şekerciler ve Pastacılar Esnaf Odası'ndan bir yetkili, geçen yıla göre pasta ve şekerli dükkan sayısında artış yaşandığını belirterek, şu anda İstanbul'da 1100 adet kayıtlı dükkan olduğunu söyledi. 2019 yılının ilk yarısından itibaren dükkanların sayısında düşüş yaşadığını kaydeden yetkili, lokma satan üç dükkandan birinin kapandığını söyledi.

"Kimse lokma tezgahı sipariş etmiyor"

İstanbul İkitelli'de lokma tezgahı üreten Hasan Bıkmaz isimli üretici, haftalardır tek bir sipariş dahi alamadıklarını söyledi. Bıkmaz, "Nisan, mayıs aylarında siparişlere yetişemiyorduk. Esnaf arkadaşlara bir ay sonrasına randevu veriyorduk. Şimdi kimse lokma tezgahı yaptırmıyor aksine insanlar bu tezgahlarını bir an önce elden çıkarmaya çalışıyor. Bir lokma tezgahı 25 bin TL'den başlıyor. İkinci eli ise 10 binlere kadar düşüyor" ifadelerini kullandı.

Bir kilometrede yedi lokmacı

Lokmacıların peşpeşe açıldığı Avcılar'ın işlek caddelerinden Reşitpaşa Caddesi'nde bir kilometrelik alan içerisinde tam yedi adet lokmacı bulunuyor. Lokmacılardan iki tanesi iflas ederken, iki tanesi de üzerine devren satılık ilanı astı. Kalan son lokmacılar ise, var olma mücadelesi veriyor.

"Moda neyse ona saldırma eğilimi var"

Avcılar'ın işlek bir noktasında lokmacılık yapan gazetecilik mezunu Ali K., lokmanın modasının geçtiğini belirterek, "Türkiye'de ne moda ise ona saldırma eğilimi var, herkes pastadan en büyük payı almak istiyor. Biz 8 ay önce açıldık. Avcılar'da ilk açılan ve tutunmayı başaran biziz. İflas eden dükkanlar menülerini çok kısır tuttu. Beşiktaş, Kadıköy gibi tutunacaklarını düşündüler. Bizden sonra 6 lokmacı daha açıldı. Bizim tutunmamızın sebebinin, cheesecake, pancake, waffle gibi ekstra ürünleri de satmamız olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

"Malzemeyi çok bozdular"

Lokmacıların giderek kalitesini düşürdüklerinden dert yanan Ali K., "Malzemeyi çok bozdular, biz çikolatayı Belçika'dan tedarik ediyoruz. Lokmacıların boyutları da giderek küçüldü vatandaşlar bunları fark ediyor ve uzaklaşıyor. Önümüzdeki yaz ayına ben İstanbul'da lokmacıların bir elin parmak sayısını geçmeyeceğini düşünüyorum" dedi. Ali K., lokmacılığın artık capslere konu olduğunu, skeçlerinin bile yapıldığını belirterek, "Piyasa kendini çok hızlı tüketti. Çiğ köfteciye döndük, patır patır açılıp kapanıyoruz. Sektör bir balondu ve patladı" dedi.

10 kez devreden dükkan dönerci olacak

Avcılar'da bulunan ve daha önce çiğ köfteci, dönerci, dürümcü olarak 10 kez devreden dükkanın işletmecisi şansını bu kez de lokmacıdan yana denemiş. Ancak mayıs ayında açılan lokmacı 11. kez devrediyor. Görüştüğümüz ve adını vermek istemeyen işletmeci, "Dükkanı devretmek istiyorum, bana 100 bine mal olmuştu ancak içindeki malzemeler ile 65 bine devrediyorum. 25 bini sadece lokma tezgahı sayıyorum. Yeni alıcı dükkanı dönerci olarak kullanacak" dedi.

"Müşteriler azaldı"

Kapısını çaldığımız lokmacılardan sonuncusu ise Almanya, Irak, Rusya, Katar gibi ülkelerde bayisi bulunan ünlü bir firmanın bayisi oldu. İşlerinin iyi gittiğini anlatan personel de mayıs ayında açılış yaptıkları günden beri müşterileri azalsa da diğer lokmacılara göre iyi iş yaptıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 23:32

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER