İzmit'te görülmemiş kıtlık: İlçede kavanoz kapağı kalmadı

Kocaeli'nin 363 bin nüfuslu İzmit ilçesinde ilginç bir kıtlıt yaşanıyor... Ev hanımlarının yoğun şekilde konserve yapması nedeniyle il genelinde kavanoz kapağı satışları patladı. Ellerinde kavanoz kapağı kalmayan esnaf, ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını dile getirdiler.

İzmit'te görülmemiş kıtlık: İlçede kavanoz kapağı kalmadı

Kış mevsimi öncesinde ucuz sebzeleri değerlendirmek isteyen İzmitli vatandaşlar, aldıkları sebzeleri konserve yaparak saklamak isteyince iş yerlerinde satılan kavanoz kapakları tükendi.

Esnaf dükkan kapılarına uyarı yazısı astı

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde bulunan birçok iş yerinde kavanoz kapağı kalmadı. Vatandaşlardan gelen yoğun talep sonrası iş yeri sahipleri, iş yerlerinin girişine "Kavanoz ve kavanoz kapağı kalmamıştır" yazısı astı.

Kavanoz kapağına talep artınca fiyatlar uçtu 

Konserve hazırlığı yapan vatandaşlar ise kentteki tüm züccaciyeleri teker teker dolaşarak kavanoz kapağı arıyor. Kapak bulmakta güçlük çeken vatandaşlar, her yıl çok ucuza aldıkları kavanoz kapaklarının bu yıl hem pahalı olduğunu hem de bulunmadığını söyledi.

İş yeri sahipleri ise vatandaşlardan gelen talebin geçen yıllara oranla artması sonucunda kavanoz kapaklarının tükendiğini ifade etti.

"Vatandaşın mağdur olması bizi üzüyor"

30 yıldır esnaflık yaptığını söyleyen züccaciye işletmecisi Ömer Ayaz, ilk defa kavanoz kapağının bitmesi ile karşı karşıya kaldığını ifade ederek, "Bu durumdan dolayı biz de mağduruz. 30 yıldır ben bu işi yapıyorum. 30 yıldır böyle bir şey yaşanmadı.

"Kavanoz kıtlığı 1,5 aydır sürüyor"

Arada ufak tefek şeyler oluyordu ama 2-3 gün içerisinde problem çözülüyordu. Vatandaşın yaklaşık 1 buçuk aydır böyle mağdur olması bizi üzüyor. Biz onların işini görelim diye burada esnaflık yapıyoruz. Hem kendi rızkımızı çıkartıp hem de onların ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz.

"Biz de gelmesini bekliyoruz"

Kavanoz kapağının bulunması için bizim de çabalarımız var. Toptancılarını ya da üreticilerini arayıp piyasaya yayılmasını istiyoruz ama aldığımız bir duyuma göre bugün kavanoz kapağı gelmesini bekliyoruz. Ama ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilmiyoruz" dedi.

Ev hanımları kavanoz kapağı bulamıyor

Kendi konservesini yapmak isteyen vatandaşların sayısının artmasından dolayı stokların tükendiğini belirten Ayaz, "Yaptığımız istişareler sonucunda benim düşünceme göre, şu anda domates ve biber gibi sebzeler ucuzladı.

"Sorun fabrikalardan kaynaklanıyor"

Geçen yıl sebze fiyatları da baya bir pahalıydı. Vatandaş da geçen yılki pahalılık yaşanması sonucunda zarar göreceğini düşünerek biraz fazla konserve yaptı. Sanırım konserve fabrikaları da sebze fiyatlarını düşük bulunca üretimini arttırdı. Bundan dolayı kavanoz firmaları bu firmalara daha çok ürün vermeye başladı.

"Taleplere yetişemiyoruz"

Biz de bir kavanoz kolisi almak isterken 3 kavanoz kutusu almaya kalktık. Bundan dolayı tükendi. Yoksa biz firmalarla konuştuk, kavanoz kapağı satmamak gibi bir durumlarının söz konusu olmadığını söylediler. Kendilerinin de gelen taleplere yetişemediklerini söylüyorlar.

Böyle bir şeyin olması bizi de üzdü. Benim hanımım da, 'Kavanoz kapağı getir' diyor. Bu işin içinde olan birisi olarak ben de mağdurum. Biz vatandaşın işini görmek istiyoruz" diye konuştu.

"Sabahtan beri geziyorum, bulamadım"

Eşinin kavanoz kapağı istediğini ancak hiçbir yerde bulamadığını ifade eden Abubekir Arar isimli vatandaş ise "Bize de bazen kavanoz kapağı lazım oluyor. Esnaf arkadaşlardan alıyorduk. Şu an da almaya geldik. 'Yok' diyorlar.

"Eskiden rahatça bulunabiliyordu"

Esnaf arkadaşın söylediği doğru, gerçekten bulunmuyor. Eskiden gelip alıyorduk, daha da ucuza veriyorlardı. Şimdi hem pahalı hem de yok. Sabahtan beri geziyorum, bulamadım. Şimdi burada bekliyorum. Gelirse alacağım. Bakalım ne olacak" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 17:16

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER