Evdeki karıncalar nasıl gider / Karıncadan kurtulmanın yolları nelerdir?

Şüphesiz kimse durduk yerde karıncaları öldürmek istemez. Ancak her mevsimde özellikle mutfağınızda karıncalar oluşuyorsa, buna önlem almanız gerekir.

Evdeki karıncalar nasıl gider / Karıncadan kurtulmanın yolları nelerdir?

Çünkü evinizde karınca varsa, yiyeceklerinize de kolayca ulaşıyor demektir. Bu yazımızda  karıncalardan kolayca kurtulmanın yollarını öğreneceksiniz;

En Etkili Çözüm için Profesyonel İlaçlama 

Evdeki karıncalardan kurtulmanın birçok yolu var. Fakat bu yöntemleri uyguladığınız halde yine de “Mutfağı karıncalar bastı” demekten vazgeçmediyseniz, büyük bir istila ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda yapılacak en doğru şey, böcek ilaçlama firmalarına başvurmaktır. Evinizde herhangi bir düzenleme yapmadan damlacıklar halinde karıncaların bulunduğu yerlere ilaçlama yapan firmalar sizi bu sıkıntıdan kurtarabilir. 

Evinizin her zaman temiz olmasına dikkat edin

Burada sözünü ettiğimiz temizlik şu maddelerden ibaret: 

-Yiyeceklerin üzerlerini mutlaka örtün. 

-Bulaşıkları tezgah üzerinde bekletmeyin, bulaşık makinesine koyun. 

-Yere düşen yemek kırıntılarını hemen süpürün. 

-Çöp kutularının dolmasını beklemeyin, sık sık boşaltın. 

-Mutfağı ve tezgâhı kurulayın, çünkü su da karıncalar için hayati bir besindir. 

-Bal ve reçel kavanozlarını dışına sızmış olarak bırakmayın. 

Karıncalar nerden girer? Nasıl durdururum

Karınca, yuvasını evin dışında yapar ve evinizden yuvasına yiyecek taşırken belli güzergâhlar belirler. Bu güzergâhlarda da yolunu bulmayı kolaylaştırmak amacıyla bazı izler bırakırlar. Bu izleri sabunlu su ile temizleyerek geri gelme ihtimallerini de bir ölçüde azaltabilirsiniz. 

“Karıncalar nasıl yok edilir” sorusunu cevaplamak için öncelikle karıncaların evinize nerelerden girdiklerini bilmeniz gerekir. Bunun için de karıncaları ve izlerini takip edebilirsiniz. Karıncalar eve kapı altlarından, pervazlardan, duvarlardaki boşluklardan ve çatlaklardan girer. 

Karıncaları uzaklaştırmak için bulduğunuz giriş noktalarına şu müdahalelerde bulunabilirsiniz: 

-Boşlukları ve çatlakları silikonla veya macunla kapatın.  

-Kapattığınız yerlere vazelin de sürebilirsiniz. 

-Mısır unundan ve talk pudrasından bir hat oluşturun. 

Deterjanla Evdeki Karıncalar Yok Edilebilir

Bulaşık deterjanını kızartma yağı ile birlikte karıştırarak karıncaları yok edebilirsiniz. Yağ, karıncaların bulaşık deterjanına yapışmasını sağlar. 

Doğal Malzemelerle Karıncaları Yok Edebilirsiniz 

-Elma sirkesini suyla karıştırıp sprey şişesine koyun ve karıncaların üzerlerine, giriş noktalarına püskürtün. 

-Pudra şekerini kabartma tozu ile birlikte karıştırın ve yine dolaştıkları yerlere koyun. Pudra şekeri karıncalar için lezzetli bir yemken, kabartma tozu onların sindirim sistemini çökertir. 

-Yosun kumu, karıncaların kabukları üzerinde macunsu bir sıvı salgılayarak onları hemen öldürmese bile dehidrasyona uğratarak yok olmalarını sağlar. Yosun kumu, toprak ve çeşitli deniz organizmalarının kabuklar ile hazırlanmış bir karışımdır. 

Buğday kremini karıncaların seveceği şekerli yiyeceklerle (bal, reçel veya meyve aromalı şuruplar gibi) karıştırın ve bulundukları yerlere koyun. 

Elma Suyu ile Solüsyon Hazırlayabilirsiniz

2 ya da 3 yemek kaşığı (yapay tatlandırıcı içerikli dekstrozu, 1,5 fincan elma suyu, aspartam ve maltodekstrin ile beraber karıştırın. Daha sonra bu solüsyonu spreyli bir şişeye koyup karıncaları gördüğünüz yerlere sıkın. Bu yapay tatlandırıcı nörotoksin (sinir sisteminin işlevini bozan zehir) görevi görür ve karınca ile mücadelede oldukça etkilidir. 

Karınca Yemi İle Karıncalardan Kurtulma 

Birçok markette karıncalardan kurtulmak için üretilen karınca yemleri satılmaktadır. Bu yemleri karıncaların dolaştıkları yerlere koyun. Fakat bazı karınca türleri yiyecek konusunda seçici davranır. Aldığınız karınca yeminin evinizdeki karıncalara hitap edip etmediğini popülasyonlarındaki azalmanın oranından anlayabilirsiniz. Yemi koyduğunuz halde evdeki karınca sayısı azalmıyorsa başka bir markanın karınca yemini denemelisiniz. 

Borik Asitle Zehir Hazırlayabilirsiniz 

Eczanelerden veya tıp kimyasalları satan yerlerden borik asit alın ve asidi şekerle karıştırın. 

Karıncaların dolaştıkları yerlere koyun. Borik asit, karıncaların sindirim sistemini çökertip onları öldürür. Karıncalar borik asitli şekeri yuvalarına taşıyarak tüm koloninin yok olmasına neden olurlar. 

Evinizde evcil hayvan ya da küçük çocuk varsa dikkatli olun, zehri onların ulaşamayacakları bir yere koyun. 

Ömer Söztutan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER