Spor basınının duayen ismi Celal Demirbilek yaşamını yitirdi

Yazılı basında salon sporlarının ve alternatif sporların bir numaralı gazetecisi Celal Demirbilek, alzheimer tedavisi gördüğü Beylikdüzü Devlet Hastanesi'nde 66 yaşında hayatını kaybetti. 100'ün üzerinde aldığı ödül dolayısıyla 'ödül canavarı' olarak anılan Demirbilek, Cumhuriyet gazetesinde başladığı meslek hayatının önemli bölümünü Hürriyet'te geçirmesinin ardından son olarak Karar gazetesinde görev almıştı.

Spor basınının duayen ismi Celal Demirbilek yaşamını yitirdi

SELİM URAL / NEO HABER MERKEZİ

Amatör sporlara verdiği önem ve yaptığı haberlerle gündemi belirleyen gazeteci Celal Demirbilek, hayatını kaybetti. Bir süre önce alzheimer teşhisi konan duayen gazeteci, ilerleyen yaşına karşın basketbol ve voleybol başta olmak üzere birçok salon sporu müsabakasını yerinde izlemesiyle takdir toplamıştı.

Spor basınının ödül canavarıydı

Haberleriyle 198 ödül alan Celal Demirbilek, İstanbul'da Beylikdüzü Devlet Hastanesi yoğun bakımında tedavi görüyordu. Alzheimer hastalığıyla mücadele eden 66 yaşındaki gazeteci, bu gece hayata gözlerini yumdu. Demirbilek'in naaşı, çarşamba günü Yeşilyurt Camii'nde öğle namazını takiben kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Naim'in Türkiye serüveninde pay sahibi

'Ödül canavarı' lakaplı Celal Demirbilek, olimpiyat şampiyonu rekortmen halterci Naim Süleymanoğlu'nun Aralık 1986'da Türkiye'ye gelişine de büyük katkı sağlamıştı. Son olarak görev aldığı Karar gazetesinde Süleymanoğlu'nun Türkiye serüvenini "Naim'i 15 yıl bekleyen ceket" başlıklı haberiyle anlatan deneyimli gazeteci, ünlü haltercinin vefatından önce yaptığı son görüşmesinden önemli notlar aktarmıştı.

Eski mesai arkadaşları yasta

Spor basınının önemli isimlerden Celal Demirbilek'in hayatını kaybetmesinin ardından, eski mesai arkadaşları da üzüntülerini sosyal medyadan dile getirdiler. İşte o paylaşımlardan bazıları:

Celal Demirbilek kimdir?

Spor basınının saygın ismi Celal Demirbilek, 1953'te İstanbul'da doğdu. Fatih İskenderpaşa İlkokulu, Laleli Gedikpaşa Ortaokulu ve Aksaray Pertevniyal Lisesi'nde okudu. İstanbul Gazetecilik Yüksek Okulu'nu bitirdi. 1973'te TSYD üyesi olan Demirbilek, Uluslararası Güreş Federasyonu Birliği Basın Konseyi, Dünya ve Avrupa Boks Birlikleri basın komisyonlarında görev alarak uluslararası üç komisyona birden seçilen ilk Türk gazetecisi oldu.

Ödül üstüne ödül

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği yarışmalarda 1981, 1982, 1986, 1989, 1993, 1994, 1996, 2003, 2008, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında 13 kez Yılın Gazetecisi ödüllerini aldı. Demirbilek meslek hayatı boyunca toplam 198 ödül kazandı.

Son görev yeri Karar gazetesi oldu

Cumhuriyet gazetesinde başladığı meslek hayatının önemli bir bölümünü Hürriyet'te geçiren Demirbilek, son olarak 2016-2018 yılları arasında Karar gazetesinde muhabir olarak görev yapmıştı. Temmuz 2019'da alzheimer teşhisi konan Celal Demirbilek, tedavi gördüğü Beylikdüzü Devlet Hastanesi'nde 19 Kasım 2019 Salı günü saat 01.00 sularında hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 04:05

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER