Rukiye Yıldırım tekvandoda Avrupa şampiyonu

Milli tekvandocu Rukiye Yıldırım, Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazandı. Zeliha Ağrıs ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

Rukiye Yıldırım tekvandoda Avrupa şampiyonu

G4 Ekstra Avrupa Şampiyonası, tekvando branşının Avrupa Oyunları'nda yer almaması dolayısıyla Avrupalı tekvandocuların diğer kıta sporcuları karşısında olimpik puan dezavantajı yaşamamaları için Avrupa Tekvando Birliği (WTE) tarafından faaliyet programına eklenmişti. Bu kapsamda İtalya'nın Bari şehrinde düzenlenen şampiyonada 213 sporcu mücadele ediyor.

Şampiyona üç gün sürecek

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'na puan verilen şampiyonada Türkiye'yi 5'er kadın ve erkek olmak üzere 10 sporcu temsil ediyor. Üç gün sürecek şampiyonanın ilk gününde kadınlar 49 ve 53 ile erkekler 58 ve 63 kiloda müsabakalar yapıldı.

Zeliha Ağrıs'tan gümüş madalya

Türkiye adına 4 sporcu tatamiye çıkarken, ay-yıldızlı tekvandocular ilk günü 1 altın ve 1 gümüş madalya ile tamamladı. Kadınlar 49 kiloda Rukiye Yıldırım altın, 53 kiloda Zeliha Ağrıs ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

Avrupa şampiyonu Rukiye Yıldırım

Rukiye Yıldırım, ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda Macaristan'dan Krystina Sauluk'u çeyrek finalde İspanya'dan Tania Garcia Romero'yu, yarı finalde Kıbrıs Rum Kesimi'den Kyriaki Kouttouki'yi ve finalde Almanya adına mücadele eden Ela Aydın'ı mağlup ederek Avrupa Şampiyonu oldu.

Finalde Rus rakibini devirdi

Zeliha Ağrıs ise ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda İsveç'ten Rim Bayaa'yı çeyrek finalde Almanya'da Madeline Folgmann'ı, yarı finalde ise Fransa'dan Yasmina Aziez'i mağlup ederek finale yükseldi. Finalde Rusya'dan Tatiana Kudashova'ya mağlup olan Zeliha Ağrıs gümüş madalya kazandı.

Milli sporcularımız tatamiye çıkacak

İlk gün erkekler 58 kiloda mücadele eden Deniz Dağdelen ile 63 kiloda Ferhat Can Kavurat çeyrek finalde mağlup oldu. Şampiyonanın ikinci gününde kadınlar 57 kiloda İrem Yaman, erkekler 68 kiloda Hakan Reçber ile 80 kiloda Yunus Sarı madalya mücadelesi verecek.

Asker selamlı kutlama

Madalya kazanan milli sporcular, antrenörleriyle beraber asker selamı verdi.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER