Mustafa Cengiz'den Dursun Özbek'e sert sözler: Haciz gönderen biriyle kenetlenmem!

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edilmesinin nedenini bilmediğini belirten Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, hafta sonu oynanacak Fenerbahçe derbisi için, dış faktörlerin müdahale etmediği bir yarış dilediğini söyledi. Cengiz, kulübe haciz gönderen Eski Galatasaray Başkanı Dursun Özbek için, "Kulübe haciz ve icra getiren biriyle kenetlenmem, kenetlemeyi yanlış anlamışlar" diye konuştu.

Mustafa Cengiz'den Dursun Özbek'e sert sözler: Haciz gönderen biriyle kenetlenmem!

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, erkek basketbol takımının Doğa Sigorta sponsorluk anlaşması töreninde, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

"Sevk kararını toplantıda öğrendim"

Profesyonel Disiplin Kurulu'na yapılan sevki hakkında konuşan Başkan Cengiz, "Dün Florya'da toplantı yaptık. Fatih hocamız da katıldı. Çok verimli geçti. Ben orada Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildiğimi duydum. Ben neden sevk edildiğimi merak ediyorum. Sevkte edep bölümü olmadığını gördüm. Ben orada bir kişiye değil herkese dedim.

"Eğer siz bir camiaya böyle derseniz, o size gelir"

Camiaları suçlamamak gerek. 'Bunların fıtratında var bunların kültüründe var' gibi söylemler hoş söylemler değil. Eğer siz bir camiaya böyle derseniz, o size gelir. Aynı yerde aynı gemide mücadele ediyorsunuz. Birbirinize saygılı olmanız gerek. Sevk gerekçemin onunla ilgisi olmadığını gördüm. Hukuk Komisyonu'nda bir tartışma olduğunda bunu çözümü için masaya oturduğunuzda ilk şu sorulur: 'İlk yumruğu kim attı attı, ilk sözü kim söyledi, ilk sınırı kim geçti ?' Ben bunu söyledim.

"Hukuk Kurulu nasıl bir yorum yaptıysa..."

Biz asla rakiplerimizle durup dururken bir söylemde bulunmayız. Onlar bir şey söylerse gerekli refleksi camiamıza yakışır şekilde veririz. Benim söylediğim bu. Yani öz savunma. Bir kinaye var orada. İlk kanı kim akıttı derken ben o kandan mı bahsediyorum? Sağ olsun Hukuk Kurulu nasıl bir yorum yaptıysa böyle bir karar vermiş. O zaman Roma hukukunu, hukuka girişi disipline sevk etmek gerekir" şeklinde konuştu.

"Dursun Özbek ile kişisel bir davam yok"

Eski Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in kulübe koyduğu haciz ve icralar hakkında konuşan Mustafa Cengiz, "Dursun beyle benim kişisel bir davam yok. Ben burada olmasam bile bu konular sürecek. Konu Galatasaray Spor Kulübü ile Dursun Özbek'in sahibi olduğu şirket arasında.

"Galatasaray'a haciz getiren biriyle kenetlenmem"

Kahvaltı önerisi oldu ve bu görüşmeyi iyi niyetli olarak görüyorum ama benim Galatasaray'a haciz ve icra getiren birisiyle o kişi bizim eski başkanımız olsa dahi kenetlenme durumum olamaz. Kenetlenmeyi yanlış anlamışlar. Ben icra ve haciz getirenle kenetlenemem. Kenetlenmeden anlaşılan bu ise ben orada yokum.

"Galatasaray için haczin kaldırılması lazım"

Hisse senetleri rehni, emlak konut temliki ve senetler ile ilgili haciz ve icraların durdurulmasını rica ediyorum. Galatasaray camiası adına bunların kaldırılması hayati önem taşıyor. Haciz, fiili hale getirilmek isteniyor. Galatasaray asırlık bir çınar, tüm başkanlarımıza saygılar sunuyorum ama lütfen şunu bilsinler Galatasaray bütün engelleri aşar, zaten biz şu an bu mücadeleyi veriyoruz. Bütün camia emin olsun biz dik duruşumuzu asla bozmayacağız" diye konuştu.

"Riva-Florya sorununu halledeceğiz"

Emlak Konut ile yaşanan kriz hakkında son durumu aktaran Başkan Cengiz, "Galatasaray'da göreve geldiğimizden beri sürdürülebilir bir mali yapı istiyoruz. Emlak Konut ile yapılan anlaşmayı biz yapmadık. Devletimize her zaman teşekkür ediyorum.

"Bize verilen asra işgal edilmiş"

Galatasaray hiçbir zaman devletin aleyhine maddi yapılanma içine girmemiştir. Biz hiçbir zaman karşılıksız bir şey almadık, bedel ödedik. Devletimiz, spor kulüplerine gerekli desteğini veriyor. Emlak Konut'ta teslim ile ilgili bir sorun oldu. Biz Florya'dan şu an çıkamıyoruz. Çıkamamamızın nedeni biz değiliz. Bize verilen arsanın işgal altında olması. Devletimiz işgalciyi çıkarmak zorunda.

"Planlarımız hazır ancak..."

Bizim planlarımız hazır ama orada bir maden ocağı var. Mahkemeden tedbir kararı aldırdım. Biz orayı işgal edemeyiz. Hukuku bekliyoruz. Bu beklemenin bize, Emlak Konut'a ve müteahhite zararları oldu. Riva'da Düşler Vadisi Projesi yürümekte. Müthiş konutlar yapılıyor. Müthiş bir oluşum var. Oradan evler alın. 4 tip evler bin 500 konutlar yapıyorlar. Yaz sporu da getireceğiz oraya.

"Devlet ile görüşmemiz sürüyor"

Problem orada değil, problem Florya'yı taşıyamamak. Devlet ile görüşmemiz sürüyor. Emlak Konut ile bir noktaya geldik. O sorunu da bugün yarın halledeceğiz. Cumhurbaşkanımıza, Emlak Konut, bakanımıza ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Dış faktörler maça etki etmesin"

Cumartesi günü oynanacak derbide iç ve dış faktörlerin müdahalesi olmadan bir maç izlemek istediğini belirten Cengiz, "Derbi müthiş bir derbi, hepimiz onu bekliyoruz. Hak edenin kazanacağı, dürüst ve adil, dış ve iç faktörlerin müdahale etmediği bir yarış istiyor ve diliyoruz.

"Hakem hakkında konuşamam"

Hak edenin Galatasaray olmasını yürekten diliyorum. Bir dünya derbisine yakışır şekilde sahada mertçe, dürüstçe mücadele etmesini diliyorum. Hakem için hiçbir şey diyemem. Ne desem onu yönlendirdiğim anlamı çıkar. Baskı altına aldığım anlamı çıkacak. Cüneyt bey yurt dışında hepimizi gururla temsil etmektedir" dedi.

"Spor salonu için sponsor arıyoruz"

Cengiz, kapalı spor salonu çalışması hakkında ise şu yorumu yaptı:

"Kapalı spor salonu konusunda geldiğimiz günden beri uğraşıyoruz. Ruhsat ve arazi hazır. Kapalı spor salonu yapmak için ciddi sponsorluk arayışımız var. Bugün de yurt dışından bir görüşmemiz oldu. Bir şekilde halletmeye çalışıyoruz. Bir üniversitemizle imza aşamasına geldik. Sponsor bulma konusunda çalışmalar sürüyor. Bunu mutlaka olumlu bir şekilde sonlandıracağız."

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 19:15

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER