Mesut Özil: Kiminle fotoğraf çektireceğime karar vermekte özgürüm

Dünyaca ünlü futbol kulübü Arsenal'de oynayan Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından Almanya'da siyasiler tarafından da ırkçı saldırılara maruz kaldığını ifade etti. Özil, "Ben kiminle fotoğraf çektireceğimin kararını vermekte özgürüm" dedi.

Mesut Özil: Kiminle fotoğraf çektireceğime karar vermekte özgürüm

Futbol hayatına İngiltere Premier Lig takımlarından Arsenal'da devam eden Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, İngiltere'de yayın yapan The Athletic'e verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

"Kimse beni savunmadı, herkes sustu"

Almanya Milli Takımı'nı neden bıraktığını anlatan Özil, "Almanya'da siyasetçiler bile bana karşı ırkçılıkta bulundu. Tanınmış kişilerin saldırısına uğradım ama takımdan birisi de 'Hey, bu adam bizim oyuncumuz' diyerek beni savunmadı. Herkes sustu" ifadelerini kullandı.

"Merkel gelseydi, onunla da görüşürdüm"

Irkçı söylemlere maruz kalmasına rağmen kimsenin kendisine sahip çıkmadığını ifade eden futbolcu, "Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ve ben, Cumhurbaşkanı kimse ona hak ettiği saygıyı göstereceğim. Merkel, Londra'da olsaydı ve benimle görüşmek isteseydi görüşürdüm" dedi.

"Kiminle fotoğraf çektireceğime ben karar veririm"

"Biz Alman futbolunu değiştirdik. Özür dilememi beklediler ama Merkel beni bir kez dahi aramadı" diyen Özil, "Almanya için yaptıklarıma saygı duysunlar ve hiçbir Alman yetkili yapılanlar karşısında bana sahip çıkmadı. Kiminle fotoğraf çektireceğimin kararını vermekte özgürüm" şeklinde konuştu.

"Fotoğraftan sona korunmasız hissettim"

Özil ayrıca, "Fotoğraftan sonra korunmasız hissettim. Her gün ırkçı saldırılara maruz kalıyordum. Bu saldırıları yapanlar içinde politikacılar ve ünlü kişiler de vardı" diye konuştu.
Fotoğraftan önce de birçok saldırıya maruz kaldığını söyleyen Özil, "Geçen hafta Halle'de olanlara bakın, bir başka antisemitik saldırı. Almanya'da ırkçılık maalesef artık sadece bir sağ problemi değil. Irkçılık bütün toplumun sorunu haline geldi" değerlendirmesinde bulundu.

"2021'de sözleşmem bitene kadar buradayım"

Özil, kulüpten ayrılmak isteyip istemediği sorusuna ise "2021 yazına kadar sözleşmem var. Kontratım bitene kadar buradayım" yanıtını verdi. Arsenal forması giydiği için gurur duyduğunu dile getiren 31 yaşındaki oyuncu, "Burada çok mutluyum. İnsanlar sokakta benle konuştuğu zaman, 'Burası benim evim. Hiçbir yere gitmiyorum' diyorum" şeklinde konuştu.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER