Koronavirüs Darüşşafaka-Bologna maçını erteletti

2018 Eurolig Şampiyonu temsilcimiz Darüşşafaka'nın maçını Euroleague yönetimi, başantrenorü ve bazı oyuncuları Sırbistanlı olmasına rağmen, bu ülkeye aldı

Koronavirüs Darüşşafaka-Bologna maçını erteletti

Organizasyonun internet sitesinden yapılan açıklamada, Darüşşafaka Tekfen'in son 16 turu E Grubu 6. haftasında 4 Mart Çarşamba günü Segafredo Virtus Bologna'yı ağırlayacağı mücadelenin, koronavirüs tedbirleri kapsamında İtalya ekibinin Türkiye'ye girmesi mümkün olmadığı için ertelendiği duyuruldu.

Açıklamada, İçişleri Bakanlığının son 14 günde İtalya'da bulunmuş yolcuların Türkiye'ye girmesine yönelik kısıtlama getirmesi nedeniyle bu kararın alındığı ifade edildi.

04 Mart Çarşamba Volkswagen Arena'da oynanması planlanan ancak İtalya'daki COVID-19 virüsü salgını sebebiyle ertelenen Darüşşafaka Tekfen - Virtus Segafredo Bologna karşılaşması 5 Mart Perşembe günü Sırbistan'ın Belgrad şehrinde, TSI ile 20:15'te Stark Arena'da oynanacak.

Kazananın 7DAYS Euro Cup'ta çeyrek finale kalacağı, kaybedenin ise eleneceği bu önemli maç, Sırbistan Sağlık Bakanlığı'nın kararıyla seyircilere kapalı oynanacak.

Öte yandan Basketbol Federasyon Başkanı Hidayet Türkoğlu DAÇKA'YA yapılan haksızlığa tepki gösterdi. Hidayet Türkoğlu'nun yayınladığı açıklama şöyle:

"Euroleague'in Darüşşafaka Tekfen ile Segafredo Virtus Bologna arasında oynanacak 7DAYS Euro Cup maçına ilişkin aldığı karar büyük bir hayal kırıklığına neden olmuştur. Karar doğrultusunda, başlangıçta Istanbul'da oynanması gereken ancak Italya'daki COVID-19 virusu salgını nedeniyle ertelenen maç 5 Mart'ta Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da oynanacak. Çabalarımıza ve Darüşşafaka Tekfen tarafından sunulan tüm diğer seçeneklere rağmen alınan bu kararı anlaşılmaz buluyorum.

Virtus Bologna'nın başantrenorü ve bazı oyuncularının Sırbistanli olması ihtilafli bir durum ortaya çıkarmıştır, bu da kulübümüz Darüşşafaka Tekfen için sportmenlik dışı ve olumsuz bir ortam oluşturmaktadır. Euroleague'de bu tarz kararlar alırken daha dikkatli olmaya davet ediyorum.

Bu karar nedeniyle, Türk basketbol camiasının bütün takımları, oyuncuları ve kurumsal paydaşlarıyla kırgın olduğuna inanıyorum."

Darüşşafaka Spor Kulübü de Darüşşafaka Tekfen - Segafredo Virtus Bologna 7DAYS EuroCup Top 16 Erteleme Maçı ile ilgili devamdaki Basın Açıklamasını yaptı.

“Değerli Basın Mensubu,

Darüşşafaka Tekfen olarak 04 Mart Çarşamba (bugün) kendi sahamız Volkswagen Arena’da Segafredo Virtus Bologna ile oynayacağımız 7DAYS EuroCup Top 16 son maçı, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın COVID-19 virüsü salgını sebebiyle almış olduğu önlemler çerçevesinde EuroLeague yönetimi tarafından ertelenmiştir.

Bilindiği üzere, Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın, 29.02.2020’de aldığı karara göre “son 14 gün içinde İtalya’ya seyahat edenler için ülkemize giriş yasağı getirilmiştir”

İtalyan takımı, Segafredo Virtus Bologna’nın kontrollü bir şekilde ülkeye kabulü için Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı nezdinde çözüm odaklı yoğun görüşmeler yapılmış ancak olumlu sonuç alınamamıştır.

Bu durum neticesinde EuroLeague yönetimi maçı ileri bir tarihte başka bir ülkede oynanması kararı ile ertelemiştir.

Tüm iyi niyetli çabamıza karşın irademiz dışı alınan karar neticesinde çeyrek finale çıkacak takımın belirleneceği bu kritik maçta saha avantajımız ve taraftarımız önünde oynama imkanımız maalesef ortadan kalkmıştır.

Kulübümüz bu süreçte bir çok ülke, şehir ve salon alternatifini Euroleague yönetimine sunmuş , bu seçenekler içinden Türk vatandaşlarımızın da yoğun olarak yasadığı Berlin’deki Mercedes Benz Arena ön plana çıkmıştır. Maçın Berlin’de oynanabilmesi için kulübümüz maddi yükümlülükler de dahil olmak üzere tüm kriterleri yerine getireceğini yazılı olarak taahhüt etmesine rağmen bu talep EuroLeague tarafından kabul edilmemiştir.

Tüm bu gelişmelerin sonucunda EuroLeague yönetimi, Darüşşafaka Tekfen – Virtus Segafredo Bologna karşılaşmasının 5 Mart Perşembe günü Sırbistan'ın Belgrad şehrinde, TSI ile 20:15’te Stark Arena’da seyircisiz olarak oynanmasına karar vermiştir.

Ev sahibi olarak saha avantajını yitirmiş olsak da geçmişte olduğu gibi yine sonuna kadar mücadele ile kupaya yürüyüşümüz devam edecektir.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla.

Darüşşafaka Spor Kulübü”.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 00:53

Gülseren Bozkuş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER