Kadın futbolcular ile erkek futbolcular artık eşit ücret alacak

Eşit maaş ücreti ve reklam geliri talebiyle FIFA'nın kapısını çalan Avustralyalı kadın futbolcular, bağlı bulundukları futbolcu sendikasının Avustralya Futbol Federasyonu ile anlaşma imzalamasını sağladı.

Kadın futbolcular ile erkek futbolcular artık eşit ücret alacak

Avustralyakadın futbolcuların yaklaşık 3 yıldır verdiği mücadele bugün kazanımla sonuçlandı.

Futbolcu sendikası ile federasyon arasında anlaşma

2015'ten beri sektörde cinsiyet eşitsizliği olduğunu savunan milli takımdaki kadın futbolcuların üyesi oldukları Avustralya Profesyonel Futbolcular (FFA) Sendikası, Avustralya Futbol Federasyonu ile bir anlaşma imzalandı.

Kadın futbolcular FIFA'ya gitmişti

Birgün'de yer alan habere göre, Avustralya Futbol Federasyonu'nun kararıyla kadınlar, erkek futbolcularla aynı miktarda maaş ve reklam geliri elde edecek. 'Matildalar' lakaplı Avustralya Kadın Milli Takımı, bu sene Fransa'da düzenlenen Dünya Kupası'ndan önce, daha eşit bir ücret alabilmek için FIFA'ya gitmişti.

"Artık eşit koşullardayız"

Milli takım oyuncusu Elise Kellond-Knight uzun zamandır düşledikleri şeyin gerçek olduğunu ve artık eşit koşullar altında yeşil sahaya çıkmaktan büyük bir memnuniyet alacaklarını söyledi.

Anlaşma neleri içeriyor?

Bugün imzalandığı duyurulan anlaşma, oyuncuların eşit maaş almaları, reklam gelirlerinin iki takıma da eşit dağılımı, seyahatlerde kadınların da erkekler gibi 'Business Class'da yolculuk edebilmelerini kapsıyor.

Hamilelik sürecinde destek

Anlaşma ayrıca, ulusal takım için oynayan kadınların hamilelik sırasında ve geri dönüşlerinde desteklenmelerini sağlamak için FFA'nın ebeveyn izni politikasını yeniden düzenlenmesini de içeriyor.

FIFA'da cinsiyet eşitsizliği devam

Ancak anlaşmada tartışılan noktalar da var. Erkek milli takımı yine Dünya Kupası etkinliğinde kadınlardan daha fazla gelir elde edebilecek. Bunun nedeni ise FIFA'nın toplam ödül havuzunu erkek takımlar için daha yüksek belirlemesi. 2018 Erkekler Dünya Kupası için toplam ödül havuzu 400 milyon dolarken Fransa'daki 2019 Kadınlar Dünya Kupası yaklaşık 30 milyon dolardı.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER