İranlı kadınlar stadyum mücadelesini kazandı

İran'da futbol maçlarını stadyumlarda izlemeleri yasak olan kadınlar, bir süredir sürdürdükleri özgürlük mücadelelerini kısmen de olsa kazandılar. Spor Bakanlığı, İranlı kadınların milli takım maçlarını stadyumlarda izleyebilmelerine karar verdi.

İranlı kadınlar stadyum mücadelesini kazandı

İrankadınlar, futbol maçlarını stadyumlarda izleyebilmek için yıllardır mücadele veriyor.

'Mavi Kız' lakaplı genç kız kendi yakmıştı

Bir maça erkek kılığında girip yakalanan ve altı ay hapis cezasına çarptırılacağı korkusuyla mahkeme binası önünde kendini ateşe veren mavi kız lakaplı Seher Hudayari, geçen hafta hastanede yaşamını yitirmişti.

Spor Bakanlığı'ndan izin çıktı

İran Spor Bakanı Mesud Sultanifer, kadınların futbol maçlarını izleyebilmeleriyle ilgili olarak "Başlangıçta sadece milli maçlar olmak üzere kadınların da futbol stadyumlarına gelebilmeleri için tüm gerekli hazırlıklar yapıldı" ifadelerini kullandı.

Şimdilik sadece milli maçlarla sınırlı

Bakan ayrıca, kadınların stadyuma giriş-çıkışlarının güvenli bir şekilde sağlanabilmesi için özel polis ekiplerinin de görevlendirileceğini bildirdi. Öte yandan, söz konusu kararın yalnızca milli maçlarda geçerli olacağı belirtildi.

Kısmi stadyumu izni genişleyebilir

Hükümet sözcüsü Ali Rebii, Kamboçya'ya karşı oynanacak milli maça kadınların alınacağını ve toplumdaki çekinceler nedeniyle kadınların statlardaki varlığının aşamalı olarak artırılacağını açıklamıştı.

Milli takımın ilk maçı 10 Ekim'de

İran milli futbol takımı, Dünya Kupası eleme grubunda kendi evindeki ilk maçını 10 Ekim'de Kamboçya'ya karşı yapacak.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER