Hollandalı milli futbolculardan ırkçılığa tepki: Artık yeter!

Hollanda'da oynanan maçta bir grup fanatik taraftarın, rakip takımda forma giyen siyahi oyuncuya yönelik ayrımcı tezahüratları ile ayyuka çıkan ırkçı söylemlere tepki gösteren Hollanda Milli Takımı, bir araya gelerek "Artık yeter!" paylaşımında bulundu.

Hollandalı milli futbolculardan ırkçılığa tepki: Artık yeter!

Hollanda Futbol Milli Takımı oyuncuları, stadyumlarda artan ırkçılığa karşı önlem alınması için ortak bir çağrı yaptı. Portakallar, Amsterdam'da Estonya ile oynanacak EURO 2020 eleme maçı öncesi hep birlikte, "Yeter artık, yeter. Irkçılığı durdurun" diye seslendi.

Federasyon da destekledi

Hollanda Futbol Federasyonu, sosyal medya üzerinden, milli takım futbolcularının el ele daire oluşturduğu, "Yeter, ırkçılığı durdurun" yazılı bir fotoğraf paylaştı. 

Sosyal medyadan paylaştılar

Hollandalı milli futbolcular da "Yeter, yeter, ırkçılığı durdurun" yazılı mesajları kendi kişisel sosyal medya hesaplarından da paylaşarak, stadyumlardaki ırkçı yükselişin durdurulmasını istediler. Futbolcular bu tepkilerini, Den Bosch ile Exelcior takımları arasında geçtiğimiz hafta sonu oynanan Hollanda 2. Lig karşılaşması sırasında yaşanan ırkçı tezahüratlara yanıt amacıyla dile getirdiler.

Siyahi futbolcuya ırkçı tezahürat yapılmıştı

Den Bosch takımının bir grup fanatik taraftarının, Excelsior'un siyahi oyuncusu Ahmad Mendes Moreira'nın her topu alışında yaptıkları ırkçı tezahüratlar nedeniyle hakem Laurens Gerrets maçın durdurulmasına karar verdi. Maç, 13 dakika durdu. Exelcior'un devam kararı üzerine hakem yeniden oyunu başlattı. Hollanda'da ırkçı tezahürat nedeniyle ilk kez bir maça ara verildiği belirtildi.

İşte o anlar:

Takım kaptanından ırkçılık tepkisi

Estonya maçında Hollanda Milli Takımı kaptanı olarak sahaya çıkacak Georginio Wijnaldum, yaşananlara tepki gösterdi. Hollandalı oyuncu, "Ben olsam sahadan ayrılır ve bir daha dönmezdim. Artık yeter" dedi. Hollanda Milli Takımı Teknik Direktörü Ronald Koeman da, "Hepimiz böyle düşünüyoruz ama kimse yapmıyor" diye konuştu.

Federasyon soruşturma başlattı

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, yaşananlar sonrası Hollanda Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu, ırkçı taraftarlar ve Den Bosch kulübü ile ilgili soruşturma başlattı. Federasyon, ırkçı taraftarlara karşı en fazla stadyum yasağı uygulanabileceğini belirterek, daha caydırıcı olabilmesi için, bu tür davranışlar için adli soruşturma yapılmasını istedi. Den Bosch kulübü ile teknik kadro da, taraftarlarının ırkçı söylemine tepki gösterdi. Kulüp, ırkçı taraftarlara ömür boyu stadyum yasağı istedi.

Politikacılar bunu kendi başına çözemez

Hollanda Meclisi, salı günkü özel oturumda, spordaki ırkçı yükselişi ele aldı. Başbakan Mark Rutte, stadyumlardaki ırkçı taraftarlara tepki göstererek, şunları söyledi: Irkçılık ve ayrımcılık, bu ülkede yapılacak en aptalca şey. Politikacılar bunu tek başına çözemez. Bunu ancak 17 milyon, hep birlikte kabul etmediğimizi söylersek çözebiliriz.

Federasyonun yetkileri güçlendirilecek

Hükümet, ırkçılıkla mücadele amacıyla, futbol federasyonun yetkilerini arttırmayı planlıyor. Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanı Johannes Bruins, pazar günü ırkçı tezahüratların hedefi olan Excelcior oyuncusu Moreira'yı, hükümet tarafından başlatılan ırkçılık karşıtı kampanyaya katılmaya çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 02:48

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER