Emniyet, Burak Yılmaz'ın peşinde

Beşiktaşlı futbolcu Burak Yılmaz'ın çakar ışıklı araç kullandığı tespit edildi. Çakar lambanın kullanım hakkı olan biri tarafından Burak Yılmaz'a verildiğini açıklayan Emniyet Genel Müdürlüğü, gerekli yasal işlemlerin yapılacağını bildirdi.

Emniyet, Burak Yılmaz'ın peşinde

Milli Takım ve Beşiktaş'ın yıldız golcüsü Burak Yılmaz'ın çakar lambalı araç kullanımı nedeniyle başı dertte... Yılmaz'ın çakarlı araç kullanmasından dolayı başlatılan soruşturmada aracında bulunan çakarın kullanım hakkı olan biri tarafından verildiği kaydedilirken, gerekli işlemlerin yapıldığı açıklandı.

"Gerekli yasal işlem yapılacak"

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Kamuoyunda son günlerde ismi geçen kişinin (Burak Yılmaz) aracında çakar tabir edilen ışıklı uyarı sistemlerini kullandığına dair haberlerin yer alması üzerine yapılan araştırmada; söz konusu kişinin, İçişleri Bakanlığınca yayınlanan ışıklı uyarı işaretlerine ait usul ve esaslar çerçevesinde herhangi bir çakar kullanım hakkı söz konusu olmadığı, ayrıca aracın tepe bölgesinde kullanıldığı değerlendirilen ışıklı uyarı sisteminin başka bir kişinin koruma kararından kaynaklı olarak bu araçta bulundurulduğu tespit edilmiştir.

Bu tespit doğrultusunda hem kullanma hakkı olup ilgili kişinin üzerine bu kaydı verene, hem de kullanan kişiye gerekli hukuki ve idari işlemler başlatılmıştır.

Kolluk birimlerimizce trafikte yetkisiz çakar kullanımına asla izin verilmemekte olup, yayınlanan usul ve esaslar dışında hiç kimseye müsamaha gösterilmemektedir.

Uygulamalarımıza kararlılıkla ve titizlikle devam edilecek, aykırı davrananlara gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

2-4 bin lira cezası var

Yetkisiz çakar lamba kullananlara 2 binden 4 bin liraya kadar varan idari yaptırım uygulanabilecek, kurallara uymayanların araçları trafikten men ediliyor. Çakar sistemi, ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile devletin en üst protokolünde bulunan 29 makam tarafından kullanılabiliyor.

928 sürücüye ceza kesildi

Açıklamada, hakkında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçların ve kolluk birimlerine ait sivil araçların, Karayolları Trafik Kanunun 71. maddesi kapsamında sadece aracın tepe bölgesinde sabit veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi kullanabileceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

Bu hak sürekli bir geçiş üstünlüğü sağlamamakta olup, sadece zorunlu hallerde kullanılabilecek bir haktır. Bu konunun detayları İçişleri Bakanlığınca yayınlanan usul ve esaslarda belirtilmiştir.

1 Kasım 2019 tarihinden itibaren uygulamaya giren bu usul ve esaslar doğrultusunda; uygulama öncesinde yaklaşık 12 bin araçta bulunan ışıklı uyarı işaretleri, İçişleri Bakanlığınca yayınlanan usul ve esaslar kapsamında 2 bin 600 seviyesine indirilmiştir.

Ayrıca, kararlı bir şekilde yürütülen bilgilendirme faaliyetleri ve devamında yürütülmekte olan etkili, sürekli ve yoğun trafik denetimleri sonucunda sesli ve ışıklı uyarı işaretlerinin yetkisiz ve usulsüz kullanımıyla ilgili olarak 1 Kasım 2019'dan bugüne kadar 54 ilimizde 928 araç sahibine ve sürücüsüne cezai işlem uygulanarak, araçların uygun hale getirilmesi sağlanmıştır.

İstanbul'da 397, Ankara'da 189 cezai işlem yapılmıştır.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER