71 yaşında 250 kilo ağırlık kaldırarak rekor kırdı

Gençlere taş çıkartan 71 yaşındaki spor sevdalısı Hayrettin Sönmez, 250 kilo ağırlığını 8 kere üst üste kaldırarak adını rekorlar kitabına yazdırdı.

71 yaşında 250 kilo ağırlık kaldırarak rekor kırdı

Sporun hemen hemen her dalıyla ilgilenen 71 yaşındaki Hayrettin Sönmez, arka arkaya kırdığı rekorlarla gençlere adeta taş çıkarıyor.

Haziran ayında "Bir saatte en fazla ağırlık kaldıran adam" unvanını alan Sönmez, bugün de 65 yaş üzerinde 250 kilo ağırlığı 8 kere üst üste kaldırarak adını rekorlar kitabına yazdırdı. Daha önce kırılmamış rekor için ağrılık masasının altına geçen Sönmez, normalde 5 kere kaldırması gereken 250 kilo ağırlığı arka arkaya 8 kere kaldırdı ve rekorun sahibi oldu.

59 senedir spor yapıyor

Gençlere farkındalık oluşturmak için bu rekora imza attığını belirten Sönmez, şöyle konuştu:

Spor aşığı bir insanım. 1960 yılından bu yana spor yapıyorum. 8 dalda müsabakalara katılıyorum. Halterde de bir farkındalık oluşturmak için rekorlar derneğine müracaat etim.

250 kiloyu 8 kez kaldırdı

15 Haziran'da 'Bir saatte en fazla ağırlık kaldıran adam' unvanını almıştım, 117 ton ile. Bugünkü rekor daha farklı. Bir seferde 5 tekrar yaparak 250 kilo kaldırmayı planladım ama sekiz defa kaldırdım.

"Sporda farkındalık oluşturmak istiyorum"

Halterin güzel tarafları var. Herkes "Kemik erimesi yapar" der ama bu yalandır. Kemikleri güçlendirmek için en iyi spor halterdir. Kendimle gurur duyuyorum. Bu sporu ve diğerleri sporları bir farkındalık oluşturmak için, spora teşvik için yapıyorum.

"Hastalığın ilacı spordur"

Tüm madde bağımlılarını, aile sorunları olanları, stres yüklü olanları, hastalıklardan kurtulmak isteyenlerin en güzel ilacı spordur. Yolun sonuna kadar spor yapacağım.

Ufuk Güngör: Kendisi biyonik adam

Sönmez'in rekorunu onaylayan ve bu rekor için "Bize bahsettiği rekoru katladı" diyen Dünya Rekorlar Derneği Asbaşkanı Ufuk Güngör ise "Bu yaştaki insanın bu ağırlığı kaldırması imkansız bir şey. Biyonik bir adam. Biz de Dünya Rekorlar Derneği olarak bunu tescilledik ve onayladık" diye konuştu.

"Kendisiyle gurur duyuyoruz"

Türkiye Dünya Rekorlar Derneği Başkanı Namık Ekin ise Sönmez'in tarihi başarısından gurur duyduklarını ifade ederek, "Kendisi Türkiye'nin örnek bir sporcusu. Bizi dünyada temsil ediyor. Hem atletizm hem de kuvvet sporlarında çok iyi.

"Ülkemizin örnek sporcusu"

Aslında enzimleri çok farklı sporlar. Böyle bir şeyi becerebilmek için genlerinin miraslı olması lazım. Kendisiyle iftihar ediyoruz. Bu Türkiye'ye, Türk sporuna bir örnek. Bu yaşında bunu yapacak bir insan yok. Kendisini tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Sönmez, kırdığı rekorun ardından plaket ve Dünya Rekorlar Derneği sertifikasını teslim aldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2019, 15:56

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER