YSK Başkanı Sadi Güven: Seçmen listeleri değişmeyecek

YSK Başkanı Sadi Güven, "23 Haziran seçimlerinde aynı seçmen listeleri kullanılacak" dedi.

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçmen listeleri değişmeyecek

İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı sonrası 23 Haziran'da kimlerin oy kullanıp kimlerin kullanamayacağı tartışma konusu oldu. Kısıtlı seçmenlerle ilgili tartışmalardan sonra sosyal medyada bazı kişilerin kendi isimlerini YSK'nın seçmen sorgulama sisteminde göremediğini söylemesi gündeme oturdu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, bu tartışmalarla ilgili olarak 3 gün sonra açıklamalarda bulundu.

"YENİ BİR SEÇİM DEĞİL, TEKRAR"
YSK binası önünde gazetecilere konuşan Güven, yaşanan süreçle ilgili şu bilgileri verdi: "İstanbul seçimi yeni bir seçim değil yenileme seçimi, dolayısıyla kullandığımız sandık seçmen listelerinin aynısını kullanacağız. 31 Mart'ta oy kullanma hakkına sahip kim varsa 23 Haziran yenileme seçiminde de aynı şahıslar oy kullanma hakkına sahip olacak.

LİSTELERDE GÜNCELLEME YOK
Seçmen listelerinde herhangi bir güncelleme yapılmayacak. Sadece sandık kurulları değişecek, onun dışında bir değişiklik olmayacak.

ÖĞLEDEN SONRA SİSTEMDE GÖRÜNECEK
Listede kendimi göremedim diyenler, bugün öğleden sonra 23 Haziran seçiminde nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebilecek."

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER